Rząd Stanów Zjednoczonych już od dłuższego czasu pracuje nad wprowadzeniem zmian w prawie dotyczących gigantów szeroko pojętej branży technologicznej. Jeden z projektów nowych ustaw pozwoliłby zmusić Apple do otwarcia systemów iOS i iPadOS na aplikacje spoza App Store. Firma ta wysłała wczoraj list do amerykańskich senatorów, w którym przestrzega przed konsekwencjami takich zmian.

We wspomnianym liście Apple ponownie przytacza te same argumenty, które stosowało już wcześniej, gdy projekty podobnych ustaw pojawiły się po raz pierwszy. Piszący w imieniu firmy Timothy Powderly, pełniący w niej funkcję starszego dyrektora do spraw rządowych, twierdzi, że zmuszenie Apple do otwarcia swoich systemów operacyjnych na aplikacje spoza App Store drastycznie osłabi ich zabezpieczenia, narażając użytkowników na różnego rodzaju ataki. Jego zdaniem planowane zmiany w prawie nagradzają firmy, które nie dbają o bezpieczeństwo danych użytkowników, oraz otwierają nowe możliwości przed oszustami. Powderly twierdzi też, że proponowane zmiany mogą okazać się szkodliwe dla zdrowej konkurencji i spowolnić rozwój całej branży.

Przedstawiciel Apple zachęcił senatorów do odrzucenia projektów ustaw w ich obecnej formie. Poprosił też w imieniu firmy o możliwość wzięcia udziału w dalszych pracach nad ustawami, które pozwoliłyby wypracować kompromis zapewniający bezpieczeństwo użytkownikom.

Źródło: 9to5Mac