Pod koniec 2020 roku Jay Freeman, twórca platformy Cydia, złożył pozew przeciwko Apple, oskarżając tę firmę o praktyki monopolistyczne. Prowadząca sprawę sędzia Yvonne Gonzalez Rogers (która wcześniej zajmowała się również sprawą Apple vs. Epic Games) podjęła teraz decyzję o odrzuceniu pozwu, zostawiając jednak Freemanowi szansę na kontynuowanie sporu.

Stworzona w 2008 roku przez Jaya Freemana Cydia była swego czasu głównym nieoficjalnym źródłem aplikacji i rozszerzeń dla systemu iPhone OS a później również iOS. To właśnie tam użytkownicy iPhone'ów po wykonaniu tzw. jailbreak'a mogli znaleźć oprogramowanie znacznie zwiększające możliwości ich smartfonów. W swoim pozwie Freeman zarzucał firmie Apple, że dzięki swoim nieuczciwym i monopolistycznym praktykom zyskała całkowitą kontrolę nad rynkiem aplikacji mobilnych dla iOS i doprowadziła do upadku stworzonego przez niego alternatywnego sklepu z aplikacjami dla tego systemu. Jego zdaniem gdyby w odpowiednim momencie praktyki monopolistyczne Apple zostały powstrzymane, dziś wybór między różnymi sklepami z aplikacjami byłby czymś normalnym, co byłoby korzystne dla użytkowników i całego rynku aplikacji dla iOS. Uważa on też, że użytkownicy iPhone'ów powinni mieć prawo do instalowania na nich aplikacji pochodzących z dowolnych źródeł, a nie tylko z jednego sklepu narzuconego im przez Apple.

Sędzia Yvonne Gonzalez Rogers rozpatrzyła pozytywnie wniosek prawników Apple o odrzucenie pozwu Freemana. Dała mu jednak możliwość złożenia do 19 stycznia nowego, poprawionego pozwu. Jeśli zdecyduje się on podjąć takie działania, przedstawiciele Apple będą mieli czas na odpowiedź do 2 lutego.

Źródło: MacRumors