Na łamach MyApple co jakiś czas pojawiają się recenzje różnego rodzaju produktów Twelve South, których jestem ogromnym fanem i niemal zawsze staram się po nie sięgać w momencie tworzenia przestrzeni do pracy.

W zeszłym roku mogliście przeczytać o specjalnych podstawkach z serii Curve przeznaczonych dla komputera iMac oraz MacBooka. Po roku postanowiłem odświeżyć swój zestaw na biurku i sięgnąłem po produkty, które są dostępne w ofercie firmy od bardzo dawna. Mowa o serii HiRise.

HiRise Pro wykonany jest z metalu, a jego wymiary to 11,5 cm x 25 cm x 25,4 cm. Całość waży aż trzy kilogramy. Przemyślany system mocowań umożliwia bardzo szybki montaż całości, a jednocześnie gwarantuje bardzo solidną podstawę pod nasze urządzenia.

Cała konstrukcja zbudowana jest tak, że wewnątrz umiejscowione zostały cztery szyny, w które można włożyć półkę podtrzymującą komputer czy monitor. Ich wysokość to odpowiednio 2,3 cm, 4,5 cm, 6,7 cm oraz 9 centymetrów. Niestety w zestawie dostępna jest jedynie pojedyncza sztuka. Szkoda, że producent nie dodał dodatkowej, ponieważ umożliwiłoby to lepsze zarządzanie przestrzenią w środku. W moim przypadku iMac stoi na najwyższym, czwartym poziomie, w związku z czym do wykorzystania pozostaje dość spora przestrzeń, w której aż by się prosiło, żeby została zamontowana jeszcze dodatkowa półka.

Warto dodać, że wewnątrz podstawki można umieścić na przykład Maca Mini, dzięki czemu nie zajmuje on dodatkowego miejsca na biurku.

Górną część obudowy pokryto gumowym, czarnym wykończeniem imitującym skórę. W tym miejscu znajduje się małe, wytłoczone logo firmy. Natomiast pod dolną częścią akcesorium zastosowano gumy, które chronią biurko przed potencjalnym zarysowaniem oraz zapobiegają przypadkowym przesunięciom.

Tylna konstrukcja została tak zaprojektowana, żeby wsuwana część blokowała zarówno ruch omawianej wyżej półki, jak i komputera znajdującego się wewnątrz podstawki. W jej dolnej części znajduje się specjalny otwór, przez który można doprowadzić na przykład kable zasilające.

Przedni moduł, który przymocowany jest do ramy przy pomocy ośmiu specjalnych magnesów, umożliwia zamknięcie schowka. Ciekawym rozwiązaniem jest jego dwuczęściowe wykończenie, dzięki temu użytkownik może wybrać, czy woli mieć szary aluminiowy, czy ciemnobrązowy drewniany front.

Drugim niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest podstawka HiRiser przeznaczona dla MacBooka. Cała konstrukcja została wykonana z wysokiej jakości metalu. Charakteryzuje się ona teleskopowym trzonem, który umożliwia ustawienie komputera w bardzo łatwy sposób na odpowiedniej wysokości. Jej regulacja odbywa się poprzez wciśnięcie górnej części na wybraną przez siebie pozycję, a następnie jej ustabilizowanie przy pomocy specjalnego pokrętła znajdującego się z tyłu nóżki. Spód oraz górna powierzchnia podstawki zostały pokryte gumą, uniemożliwiającą przesunięcie konstrukcji na biurku, a w przypadku ramion w kształcie litery V na utrzymanie laptopa, bez ryzyka, że spadnie.

HiRiser przeznaczony jest zarówno dla 11-calowych MacBooków, jak i 16-calowych wersji. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że producent nie zaleca, żeby korzystać z wbudowanej klawiatury, gdy komputer umiejscowiony jest na wysuniętych ramionach, ponieważ może to grozić upadkiem sprzętu. Cała konstrukcja zapewnia również odpowiednią wentylację laptopa.

Oba akcesoria są niezwykle minimalistyczne i bardzo dobrze pasują do różnego rodzaju aranżacji biurka. Dzięki nim zwiększa się również ergonomia pracy, co przekłada się na nasze zdrowie oraz komfort pracy. Największą wadą HiRise Pro, oprócz pojedynczej półki, jest wysoka cena. Akcesorium zostało wycenione na 699 złotych w Polsce (170 dolarów). Podstawka HiRise przeznaczona dla MacBooka to koszt około 359 złotych.

Artykuł pierwotnie ukazał się w MyApple Magazynie nr 5/2021

Pobierz MyApple Magazyn nr 5/2021