Pegasus to oprogramowanie szpiegowskie pozwalające na inwigilowanie urządzeń z systemami iOS i Android. Przedstawiciele Apple złożyli wczoraj pozew przeciwko odpowiedzialnej za stworzenie tego narzędzia izraelskiej firmie NSO Group.

O systemie Pegasus zrobiło się w ostatnich latach głośno gdy wyszło na jaw, że mimo iż oficjalnie miał on służyć do walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, w rzeczywistości był (i nadal jest) wykorzystywany przez wiele państw do inwigilowania aktywistów, dziennikarzy i polityków. Przedstawiciele Apple napisali w opublikowanym wczoraj oświadczeniu, iż pozew ma na celu ukaranie NSO Group za szkody wyrządzone przez ich oprogramowanie oraz zmuszenie tej firmy i powiązanych z nią organizacji do zaprzestania naruszania prywatności użytkowników urządzeń z systemem iOS.

Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple do spraw oprogramowania, stwierdził wprost, że na chwilę obecną firmy takie jak NSO Group nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za efekty swoich działań, co jego zdaniem musi ulec zmianie. Zaznaczył też, że prywatne firmy tworzące oprogramowanie szpiegowskie za rządowe pieniądze z roku na rok stają się coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. W oświadczeniu Apple znalazła się też wypowiedź Rona Deiberta z organizacji Citizen Lab, która jako pierwsza nagłośniła sprawę oprogramowania Pegasus. Napisał on, że „najemnicy" tacy jak NSO Group i ich inwestorzy na chwilę obecną bogacą się na wspieraniu łamania praw człowieka. Liczy on na to, że pozew Apple sprawi, że zostaną oni za to ukarani.

W oświadczeniu zaznaczono, że Pegasus był wykorzystywany do śledzenia bardzo niewielkiego odsetka użytkowników produktów Apple, a luka w zabezpieczeniach, która umożliwiała działanie tego programu, została już załatana. Apple poinformuje wszystkich użytkowników, których urządzenia zostały zainfekowane. Firma zapowiedziała też, że przekaże 10 milionów dolarów na wsparcie organizacji zajmujących się badaniami i aktywizmem na rzecz cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Apple