W ubiegłym roku Apple podpisało kontrakt z wytwórnią filmową Sikelia Productions, której właścicielem jest znany reżyser Martin Scorsese. Jak donosi serwis Deadline, kolejnym efektem tej współpracy będzie fabularyzowana biografia zespołu Grateful Dead.

Grateful Dead to słynny zespół rockowy, który osiągnął ogromną popularność pod koniec lat sześćdziesiątych. Martin Scorsese, znany m.in. za sprawą filmów „Taksówkarz", „Chłopcy z ferajny" i „Infiltracja" (za który dostał w 2006 roku Oscara), zajmie się zarówno produkcją jak i reżyserią. W rolę lidera zespołu, Jerry'ego Garcii, wcieli się Jonah Hill (m.in. „Wilk z Wall Street", „Moneyball" i „21 Jump Street"). Autorami scenariusza będą zaś Scott Alexander i Larry Karaszewski - duet odpowiedzialny m.in. za scenariusze do filmów „Skandalista Larry Flynt", „Wielkie Oczy" i „Ed Wood" oraz serialu „American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona". W prace nad filmem zaangażowani są też byli członkowie zespołu, Bob Weir, Phil Lesh, Mickey Hart i Bill Kreutzmann oraz córka nieżyjącego już Jerry'ego Garcii.

Film o zespole Grateful Dead będzie już drugą produkcją powstającą na potrzeby Apple TV+, w którą zaangażowany jest Martin Scorsese. Pierwsza to film „Killers of the Flower Moon", w którym zagrają m.in. Leonardo DiCaprio, Robert De Niro i Jesse Plemons. Będzie on opowiadał o prawdziwym śledztwie w sprawie tajemniczej serii morderstw, które miały miejsce na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, powiązanych z wydobyciem ropy w hrabstwie Osage w stanie Oklahoma. Niestety, jak na razie nie ujawniono jeszcze przewidywanej daty premiery żadnego z tych dwóch projektów.

Źródło: Deadline