Od kilku dni pojawiały się plotki o tym, że Microsoft może w najbliższym czasie zaprezentować swój własny tablet i zawalczyć na tym rynku z Apple. Wygląda na to, że plotki te były prawdziwe - przed Wami Microsoft Surface.

Tablet mający być bezpośrednią konkurencją dla iPada i innych urządzeń z Androidem, posiada 10,6-calowy ekran o proporcjach 16:9 i system operacyjny Windows 8. Pojawią się dwie wersje urządzenia - jedna wyposażona w układy o architekturze ARM (Windows RT) i druga w procesory Intela.
Tablet Microsoftu ma być także pierwszym urządzeniem, na obudowę którego składać będzie się stop magnezowy wykonany w technologii PVD. Surface będzie dostępny w wersji 32 GB i 64 GB. Zostanie wyposażony w czytnik kart microSD, port USB 2.0 oraz wyjście Micro HD Video. Ma on ważyć ok. 680 g i posiadać wbudowaną podstawkę kick-stand.
Wersja z procesorem Intela będzie nieco cięższa i grubsza. Ponadto, zamiast portu USB 2.0 znajdzie się w niej port USB 3.0, rysik i pełna obsługa trybu pulpitu w Windowsie.
Dość innowacyjnie prezentują się klawiatury dedykowane tabletowi Surface. Mają być one dostępne w dwóch wersjach - Touch Cover i Type Cover. Pierwsza z nich ma zaledwie 3 mm grubości i będzie dotykową klawiaturą. Type Cover to z kolei tradycyjna klawiatura z klawiszami posiadającymi krótki skok. Obydwie klawiatury na pierwszy rzut oka można pomylić z nakładkami Smart Cover do iPada, a pisanie za ich pomocą ma być dwukrotnie wydajniejsze od pisania przy użyciu klawiatury ekranowej.

Microsoft Surface prezentuje się interesująco. To czego nie wiemy, to ostateczna cena tabletu, aczkolwiek cena w wersji z Windows RT ma być zbliżona do ceny iPada. Wszyscy wiemy też, że bardzo mocnym, o ile nie najmocniejszym punktem iPada, jest jego ekosystem aplikacji. Microsoft w tym momencie nie może równać się na tym z polu z Apple i jeśli nie zadba odpowiednio wcześnie o wystarczające wsparcie ze strony deweloperów, to Surface może podzielić los telefonu Kin czy odtwarzacza Zune.


Premiera tabletu Surface ma prawdopodobnie odbyć się jesienią tego roku, równocześnie z premierą Windowsa 8. Czy Waszym zdaniem Surface będzie stanowić realne zagrożenie dla dominacji iPada na rynku tabletów?

Źródło: MacRumors