System macOS od firmy Apple osiąga udział w rynku systemów operacyjnych na poziomie około 7,5%. Liderem cały czas pozostaje Windows od Microsoftu. Gdzieś w tle jest jeszcze Linux. W ciągu ostatnich dwóch lat ilość spraw załatwianych w internecie urosła do niespotykanej dotąd skali. Od służby zdrowia w formie teleporady, przez prowadzenie lekcji czy zajęć na studiach, a na mszach czy kursach tańca kończąc. Nie zapominajmy o zakupach i zamawianiu jedzenia online, które również znacznie się zwiększyło, z uwagi na pozamykane restauracje. Rozrywka także musiała się przenieść całkowicie do sieci – przynajmniej na tyle, na ile to było możliwe. Serwisy streamingowe przeżywają prawdziwe oblężenie, więc serwery muszą być na to maksymalnie przygotowane, ale też mogą być bardziej narażone na ataki niż wcześniej. Jak w takich przypadkach może pomóc VPN? Czy jest dostępny również na systemy macOS? O tym w poniższym artykule.

VPN dla urządzeń Apple

Czy na rynku narzędzi do ochrony komputerów i urządzeń mobilnych znalazło się rozwiązanie dla posiadaczy MacBooków czy iPhone’ów? Oczywiście, VPN dla Maca działa i jest jak najbardziej przystosowany do tego, by ochronić użytkowników komputerów tej marki przed różnymi zagrożeniami. Jakimi na przykład?

Jednym z chyba najczęstszych problemów, które generują cyberprzestępcy, to kradzież haseł i innych danych logowania, lub co gorsza – kradzieży całej tożsamości, wraz z naszymi danymi wrażliwymi – czyli PESEL-em, adresem zamieszkania i tak dalej. To z kolei pociąga za sobą straszne skutki – zaczynając od wyłudzania pieniędzy od naszej rodziny i znajomych, a kończąc na jeszcze gorszej sytuacji – czyli pobieraniu pożyczek czy kredytów na nasze dane. To jest koszmar, który spotkał niestety wielu ludzi. Dzięki VPN-owi można się jednak przed tym uchronić.

Jak VPN chroni nasze dane i co jeszcze umożliwia?

VPN ma naprawdę dużo do zaoferowania. Przede wszystkim może zabezpieczyć nasze połączenie sieciowe przed niechcianymi „gośćmi” z zewnątrz. Skrót VPN oznacza dosłownie „Wirtualną Prywatną Sieć”, więc jak sama nazwa wskazuje, nasze połączenie staje się prywatne i zabezpieczone poprzez specjalne szyfrowanie. Dzięki takiemu szyfrowaniu możemy na przykład bezpiecznie korzystać z sieci publicznej, która udostępniania jest chociażby w galeriach handlowych, czy na wolnej przestrzeni – typu plaże czy parki. Nie korzystając z żadnego zabezpieczenia przy użytkowaniu sieci publicznych, praktycznie wystawiamy się jak na dłoni wszelkim cyber-oszustom. Dlatego trzeba dbać o ochronę swoich danych, na przykład korzystając z rozwiązania w postaci VPN właśnie.

Kolejną przydatną rzeczą, jaką oferuje połączenie przez VPN, jest możliwość streamowania seriali bez ograniczeń regionalnych. To znaczy, że jeśli chcielibyśmy obejrzeć serial, który jest dostępny wyłącznie w USA, to dzięki VPN-owi możemy przestawić swój adres IP na taki, który przyporządkowany jest użytkownikom z Ameryki i w ten sposób nieco „obejść” system rejonizacji właśnie. Niemal każdy kraj może mieć taką perełkę w postaci jakiegoś filmu czy serialu właśnie, który normalnie nie jest dostępny dla użytkowników innych krajów, ale dzięki VPN można go obejrzeć.

Podsumowanie

VPN na urządzenia firmy Apple to dobre rozwiązanie, które pomaga użytkownikom w bezpieczny i sprawdzony sposób korzystać z zasobów sieciowych, nie narażając się w ten sposób na nieprzyjemne konsekwencje w postaci utraty danych osobowych, czy innych, poważnych problemów.