Każdy kto pracuje na Macu i przerzuca dużo dokumentów, zdjęć czy innych plików pomiędzy aplikacjami lub oknami tego samego programu za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść” wie, że czasem nie jest to proste. Niekiedy okno, do którego trzeba przeciągnąć dany plik znajduje się na innym biurku lub jest zagrzebane głęboko pod innymi programami. Czasem – choć mamy do niego szybki dostęp – to jednak prezentuje nie ten widok docelowy, do którego dany plik ma trafić. Tutaj z pomocą przychodzi Yoink.

Yoink to swego rodzaju rozbudowany schowek właśnie na te elementy rozszerzający znacznie możliwości systemowej funkcji „przeciągnij i upuść” o dodatkowy, wysuwany z krawędzi ekranu schowek. Nie trzeba więc martwić się, że w trakcie przeciągania tego czy innego pliku, dokumentu czy zaznaczonego tekstu nie można dostać się do docelowego okna. Samo okno zasobnika można przypiąć do lewej lub prawej krawędzi ekranu, u góry, pośrodku lub u dołu.

Wystarczy upuścić je w schowku Yoink, a następnie, kiedy już okno docelowe wraz z odpowiednim widokiem będzie na wierzchu, przeciągnąć je z tego właśnie schowka. Z kolei jeśli ostatecznie nie zdecydujemy się przeciągnąć tych plików dalej, możemy szybko je usunąć ze schowka Yoink za pomocą ikony znajdującej się w prawym dolnym rogu jego zasobnika.

Dodatkowe opcje dostępne są po kliknięciu w ikonę Yoink w górnym pasku. Można m.in. przywrócić wcześniej usunięte z zasobnika pliki, można też skopiować do zasobnika zawartość systemowego schowka czy skopiować zawartość zasobnika Yoink z iPhone'a lub iPada – program jest bowiem dostępny także w wersji dla systemu iOS/iPadOS.

Działa to znakomicie i od lat pozwala mi uniknąć zamieszania podczas przeciągania różnych plików pomiędzy oknami aplikacji.

Yoink to weteran wśród aplikacji dla Maca. Na rynku jest już od dziesięciu lat. Z tej okazji Yoink oferowany jest w Mac App Store z ponad 30-procentowym rabatem. Program jest też dostępny w usłudze Setapp.

Yoink w Mac App Store dostępny jest w promocyjnej cenie w cenie 23,99 zł.