CEO Apple, Tim Cook, otrzymał ponad pięć milionów akcji Apple, których wartość, zgodnie z oświadczeniem SEC (amerykańska jednostka rządowa nadzorująca transakcje finansowe) wynosi 750 milionów dolarów.

Skąd ten ruch?

Transza akcji to ostatnia część pakietu wynagrodzeń, który Tim otrzymał, gdy 10 lat temu objął stanowisko CEO Apple. Tim otrzymał największą ilość akcji, do których był uprawniony w ramach umowy z 2011 roku, która uzależniała wynagrodzenie dla Tima, w zależności od wartości rynkowej Apple.

Tutaj dochodzimy do fascynującej historii, którą przez dziesięć lat pisał Tim. Przypomnijmy, zastąpił on na stanowisku Prezesa Apple Inc. (AAPL) legendarnego Steve'a Jobsa. Historia ukuła dla Steve'a określenie “innowator”. Jak więc należałoby określić Tima?

Zanim odpowiem na to pytanie, zerknijmy czego, dokonał Tim przez ostatnie dziesięć lat.

Firma i giełda

Pod kierownictwem Cooka akcje Apple wzrosły o ponad 1000%, stając się jednocześnie najbardziej dochodową spółką na świecie i pierwszą amerykańską spółką, której wycena przekroczyła 2 miliardy dolarów.

W trzecim kwartale 2021 r. Apple zarobiło w czerwcu rekordowe przychody w wysokości 81,4 miliarda dolarów, o 36% więcej niż rok temu. Firma odnotowała kwartalny zysk netto w wysokości 21,7 miliardów dolarów, czyli 1,30 dolarów na akcję.

Produkty i usługi

Kiedy Tim zasiadł w fotelu prezesa w 2011 roku, Apple sprzedało 72 mln iPhone'ów (dla porównania w 2021 roku firma sprzedała około 240-250 mln tych urządzeń). Od 2011 r. liczba aplikacji App Store wzrosła ponad czterokrotnie do 2 mln obecnie. Najlepiej sprzedającym się smartfonem w 2011 roku był Samsung Galaxy SII — iPhone 4 zajął czwarte miejsce. W 2021 roku w czwórce najlepiej sprzedających się smartfonów są same iPhone'y. W 2011 roku firma Apple zaprezentowała nowego iPoda touch i iPoda nano. W erze Cooka w 2015 roku otrzymaliśmy Apple Watcha, a tuż za nim słuchawki AirPods. Dzisiaj z Apple Watcha korzysta aktywnie 100 milionów użytkowników na całym świecie, połowa z nich to Amerykanie. Zegarek zmierza nieuchronnie w stronę urządzenia medycznego, już dzisiaj potrafi analizować poziom tlenu we krwi, tętno i wykonywać EKG serca.

iPhone wciąż jest rdzeniem firmy i generuje ponad połowę jego sprzedaży. Ale największymi zmianami Apple pod rządami Cooka było skalowanie usług i zwrócenie uwagi na prywatność użytkowników. W 2011 r. usługi składały się głównie z iTunes, App Store i iCloud. Teraz samozasilający się ekosystem Apple rozszerzył się o strumieniowanie wideo, fitness oraz gry. Przychody Apple z usług również osiągnęły rekordową wartość 17,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 33% rok do roku, z rekordowymi wynikami w zakresie usług w chmurze, muzyki, wideo, reklam i usług płatniczych. Firma może się teraz pochwalić ponad 700 milionami płatnych subskrypcji w różnych usługach na swojej platformie, co stanowi wzrost o ponad 150 milionów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Apple stało się liderem w dziedzinie prywatności — od Face ID po najnowszą aktualizację iOS, która pozwala użytkownikom zdecydować, czy pozwolić aplikacjom śledzić ich pod kątem reklam.

Rewolucja w technologii budowania komputerów

W 2020 roku Apple ogłosiło i rozpoczęło przechodzenie na własne procesory w swoich komputerach. Układ M1 (tak nazwano technologię) może zapewnić do dwóch razy wyższą wydajność niż tradycyjny chip PC. Jeśli chodzi o grafikę, Apple twierdzi, że M1 zapewnia najlepszą wydajność spośród wszystkich zintegrowanych procesorów graficznych na rynku. Ponadto czip oferuje uniwersalną architekturę pamięci, dedykowane silniki do kodowania i dekodowania multimediów, a także bezpieczną architekturę, która zapewnia prywatność informacji. W całym 2020 roku Apple sprzedało na całym świecie około 22,5 miliona komputerów Mac, co oznacza wzrost o 22,5% w porównaniu z rokiem 2019, kiedy Tim „sprzedał” 18,3 miliona komputerów Mac. Apple był również dostawcą numer cztery przez cały rok, za Lenovo, HP i Dellem.

Dokąd zmierzać może Apple

Wystarczy postudiować analizy giełdowe prowadzone przez firmy analityczne, aby ocenić, że wzrost wartości Apple nie zatrzyma się w najbliższym czasie. Dlaczego?

Po pierwsze, rozwój 5G wspiera sprzedaż iPhone. Apple świetnie spozycjonowało iPhone'a, jako pierwsze urządzenie w pełni gotowe na 5G, dodało do tego iPada jako przenośny komputer (czasami zamiennik laptopa) także w pełni gotowy na 5G. W ten sposób zaatakowało rynek producentów laptopów, którzy nie mają w ofercie świetnego tabletu gotowego na 5G.

Po drugie, pokaźna nadchodząca oferta, która zmieni rynek ponownie. Apple z pewnością wkrótce otworzy nowe kategorie produktów. Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami byłyby urządzenia do noszenia z rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistością (okulary od Apple) lub samochód od Apple.

Po trzecie, agresywna (przyjazna i swobodna) monetyzacja bazy użytkowników Apple, głównie poprzez oferty usług i sprzedaż krzyżową produktów do noszenia i produktów uzupełniających. Dla przykładu zegarek Apple, który zbierając dane medyczne staje się częścią integralną platformy. Zegarek zbiera dane za pomocą czujników, iPhone je układa w medyczny zapis a chmura pozwala bezpiecznie przekazywać dane do centrów medycznych. Zacieśnianie integracji między produktami i usługami zapewni Apple wzrost przychodów

Wracając do pytania, skoro Jobs był innowatorem, kim jest Tim?

Z pewnością nie można powiedzieć, że Tim nie jest innowatorem, ale z pewnością można powiedzieć, że jest bardziej mistrzem skalowania produktów na arenie globalnej. Dowód? Wyniki Apple Inc.

Arek Skuza

O Autorze:

Arek fascynuje się firmą Apple, jej modele biznesowym i produktami. Współpracuje z firmami w obszarze wprowadzania na rynek innowacji, wdrażaniu sztucznej inteligencji i monetyzowania jej efektów. Właściciel Skuza Consulting. Mieszkał w Kanadzie, Meksyku, Wielkiej Brytanii a obecnie jego domem jest Dallas (USA).

Arek prowadzi blogi: www.arekskuza.com oraz www.szkolainnowacji.com

Zdjęcie: Apple