Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w lipcu 2021 roku.

Wiedźmin: Pogromca Potworów

Wiedźmin: Pogromca Potworów to polska gra AR osadzona w świecie znanym z książek Andrzeja Sapkowskiego, pod względem mechaniki rozgrywki wyraźnie czerpiąca inspirację z popularnego Pokemon GO studia Niantic. Tutaj również zadaniem gracza jest poruszanie się po realnym świecie w poszukiwaniu potworów widocznych tylko przez obiektyw naszego smartfona. O ile jednak w Pokemon GO mieliśmy do czynienia z przyjaznymi kolorowymi stworkami, które mogliśmy łapać, oswajać i tresować, to w grze studia Spokko przyjdzie nam spotkać się z krwiożerczymi bestiami ze świata Wiedźmina, z którymi będziemy musieli walczyć.

Pobierz z App Store

Contra Returns

Gra Contra, wydana w 1987 roku, do dziś pozostaje jedną z najsławniejszych i najbardziej rozpoznawalnych platformówek typu run and gun. Jej najnowsze wcielenie, zatytułowane Contra Returns, zapożycza z oryginału mechanikę rozgrywki, projekt poziomów i wrogów oraz muzykę, odświeżając jednak oprawę graficzną oraz dodając sporo nowych elementów, w tym między innymi więcej grywalnych postaci, bardziej rozbudowany system uzbrojenia oraz tryb PVP, pozwalający graczom rywalizować między sobą.

Pobierz z App Store

NieR Re[in]carnation

NieR Re[in]carnation to trzecia odsłona popularnej serii gier autorstwa znanego japońskiego projektanta Yoko Taro, dość znacznie różniąca się jednak od dwóch poprzednich części. Wcielamy się w niej w postać młodej dziewczyny, która budzi się pozbawiona głosu i wspomnień wewnątrz gigantycznej budowli znanej jako klatka. Poznaje tam ducha przedstawiającego się jako Mama, który zostaje jej przewodnikiem po tym dziwnym, opustoszałym świecie. Podczas gdy poprzednie dwie odsłony serii NieR były zręcznościowymi grami akcji z elementami RPG, Re[in]carnation oferuje znacznie spokojniejsze tempo rozgrywki i prostszy system walki, sprowadzający się głównie do aktywowania w odpowiednich momentach specjalnych umiejętności postaci wchodzących w skład naszej drużyny.

Pobierz z App Store

Wingspan

Wingspan to cyfrowa edycja szalenie popularnej w ostatnich latach planszówki, w Polsce wydanej jako „Na skrzydłach". Gracze wcielają się tu w rywalizujących między sobą obserwatorów ptaków. Naszym celem jest uzyskanie jak najwyższej liczby punktów, które zdobywamy m.in. zagrywając zebrane karty ptaków i wypełniając wylosowane zadania. Każdy ptak ma pewne unikatowe właściwości, które mogą pomóc nam uzyskać przewagę nad przeciwnikami. W trakcie gry możemy jednak wyłożyć na stół ograniczoną liczbę kart, a im więcej ich już posiadamy, tym więcej będzie kosztować nas wykładanie kolejnych. Z każdą kolejną rundą zmniejsza się też liczba dostępnych nam akcji. Kluczem do sukcesu jest więc umiejętne wybieranie wykładanych przez nas kart ptaków, tak by ich specjalne umiejętności jak najlepiej współgrały ze sobą, oraz zagrywanie ich w odpowiedniej kolejności.

Pobierz z App Store

Trials of Mana

Trials of Mana to remake kultowej gry jRPG z lat dziewięćdziesiątych, która do niedawna była dostępna wyłącznie w języku japońskim. Na tle innych podobnych gier z tamtego okresu wyróżnia się ona zręcznościowym systemem walki oraz możliwością wybrania jednej z sześciu startowych postaci, wpływającą na fabułę. Remake różni się od oryginału przede wszystkim oprawą wizualną i systemem sterowania. Dwuwymiarowy, pikselowy świat zastąpiono grafiką trójwymiarową, zachowującą jednak stylistykę pierwowzoru. Projektanci nowej wersji postanowili też jak najwierniej odtworzyć fabułę, świat gry i mechanikę rozgrywki, przez co tytuł ten mimo nowoczesnej oprawy graficznej może sprawiać wrażenie nieco przestarzałego i niezbyt przyjaznego dla nowych graczy.

Pobierz z App Store

Night Book

Night Book to interaktywny horror opowiadający o spodziewającej się dziecka tłumaczce opiekującej się chorym psychicznie ojcem, która podstępem zostaje zmuszona do przeczytania na głos fragmentu starej magicznej księgi, przyzywając w ten sposób demona do swojego mieszkania. W zależności od decyzji podjętych przez widza jej historia może potoczyć się na kilka sposobów i doprowadzić do różnych zakończeń. Jako iż Night Book powstawało w czasie pandemii, twórcy zdecydowali się nakręcić wszystko zdalnie, bez bezpośredniego kontaktu między aktorami. Akcja została tu więc przedstawiona w postaci wideo-rozmów przez komunikatory internetowe.

Pobierz z App Store

Punishing: Gray Raven

Punishing: Gray Raven to gra action RPG, do niedawna dostępna wyłącznie w Chinach i Japonii, gdzie szybko udało jej się zdobyć ogromną popularność. Przedstawia ona ponurą wizję przyszłości, w której pandemia doprowadziła do wymarcia prawie całego życia na Ziemi, a władzę nad planetą przejęły inteligentne maszyny. Ostatnie niedobitki ludzkiej rasy schroniły się na stacji kosmicznej, z której planują odbicie swojego dawnego domu. Gracz wciela się w dowódcę elitarnego oddziału cyborgów stworzonych by pomóc odzyskać władzę nad planetą. Esencję rozgrywki stanowi tu walka, w której, jak przystało na action RPG, liczy się zarówno refleks gracza jak i ekwipunek, statystyki i umiejętności specjalne kierowanej przez niego postaci. Punishing: Gray Raven może też pochwalić się całkiem imponującą (jak na standardy gier mobilnych) oprawą graficzną, przypominającą trochę popularny Genshin Impact, ale utrzymaną w znacznie poważniejszej i bardziej mrocznej stylistyce sci-fi.

Pobierz z App Store

Final Fantasy Pixel Remaster 1-3

Final Fantasy Pixel Remaster to już drugie podejście firmy Square Enix do „zremasterowania" najstarszych części Final Fantasy - jednej z najpopularniejszych na świecie serii gier jRPG. Poprzednim razem próbowano eksperymentować trochę z oprawą graficzną, zastępując oryginalne pixel-artowe modele postaci nieco bardziej nowoczesnymi grafikami, co według wielu fanów nie wyszło grom na dobre. Nowe „remastery" zachowują więc stylistykę bliższą oryginalnym produkcjom, wydanym pierwotnie na 8-bitową konsolę NES firmy Nintendo. Zmieniono za to ścieżkę dźwiękową, zastępując oryginalne kompozycje ich nowymi aranżacjami przygotowanymi przez Nobuo Uematsu - autora muzyki do większości najpopularniejszych odsłon serii. Nowe wersje oferują też szereg pomniejszych poprawek i usprawnień, takich jak ulepszony interfejs użytkownika i system sterowania. Znajdziemy w nich też kilka dodatków skierowanych głównie do fanów serii, takich jak galeria grafik koncepcyjnych czy odtwarzacz muzyczny pozwalający odsłuchać wszystkie utwory dostępne w danej grze. Docelowo firma Square Enix zamierza „zremasterować" w ten sposób sześć pierwszych części Final Fantasy, jednak jak na razie opublikowano tylko trzy pierwsze z nich.

Pobierz Final Fantasy z App Store
Pobierz Final Fantasy II z App Store
Pobierz Final Fantasy III z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w lipcu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.