Smart akcesoria stają się coraz popularniejsze w naszych domach i są integralną częścią naszej codzienności. To dzięki nim możemy zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na swoje przyjemności.

Jednym z takich produktów jest inteligentna listwa zasilająca - Smart Wi-Fi Surge Protection - firmy Meross. Została ona wyposażona w trzy tradycyjne gniazda. Dodatkowo użytkownik może wykorzystać cztery porty USB. Każdy z nich charakteryzuje się mocną wyjściową 5V 2,4A. Na listwie umieszczony został jeden przycisk służący do włączania/wyłączania zasilania. Na listwie umieszczono dodatkowe zielone diody, które pokazują, że zasilanie w danej części jest aktywne.

Listwa zrobiona została z wysokiej jakości białego poliwęglanu, a jej wymiary to 334 x 64 x 40 mm. Całość waży 480 gramów. Od obudowy odchodzi 1,8-metrowy dość gruby, jednak elastyczny kabel zasilający. Dobrą informacją jest to, że producent wzmocnił miejsce wejścia przewodu do obudowy, dzięki temu nie powinien ulec on zniszczeniu. Natomiast na spodzie umieszczono sześć gumowych nóżek, które uniemożliwiają ślizganie się po różnych powierzchniach.

Skonfigurować produkt można z poziomu programu Meross lub z systemowej aplikacji Dom. Na przestrzeni lat proces dodawania akcesoriów do HomeKit uległ znaczącej poprawie i przyspieszeniu.

W aplikacji Home można włączać/wyłączać poszczególne gniazda a także odłączyć zasilanie w portach USB, konfigurować oraz dodawać wybrane sceny. Dodatkowo można zgrupować produkt z innymi urządzeniami, dzięki czemu można na przykład wyłączyć kilka urządzeń jedną komendą. Należy pamiętać, że poszczególne gniazda można nazwać po swojemu. Z poziomu ustawień danego akcesorium można również przejść do dedykowanej aplikacji. Produkt jest zgodny z HomeKit dlatego można nim sterować głosowo poprzez Siri.

Listwa ma też minusy. Pierwszym z nich jest dźwięk, który wydobywa się z produktu podczas wyłączania/włączania gniazdka. Ewidentnie jest to odgłos ruchomych podzespołów wewnątrz obudowy. Dość irytujący dźwięk pojawia się nie tylko, gdy fizycznie naciskamy przyciski, ale również podczas sterowania przełącznikami poprzez aplikację lub Siri. Niby szczegół, ale drażniący. Drugim problemem jest fakt, że listwę można podłączyć jedynie do sieci 2,4 GHz.

Listwa Meross jest niewątpliwie bardzo ciekawym i przydatnym rozwiązaniem, które powinno sprawdzić się niemal w każdym domu. Należy pamiętać, że produkt ten nadaje się do użytku wewnętrznego, nie należy go wystawić na działanie czynników zewnętrznych takich jak śnieg czy deszcz. Listwa kosztuje około 150 złotych, więc jej cena jest bardzo dobra.