Pomysł Steve'a Jobsa na telewizor od Apple zrealizowany został w dość odmienny sposób, bo w postaci własnej aplikacji Apple TV łączącej usługę VOD (Apple TV+) oraz sklep z filmami (dawne iTunes), a dostępnej na coraz większej liczbie platform. Niedawno aplikacja Apple TV w wersji dla Android TV została uwolniona i można ją już instalować na właściwie wszystkich telewizorach z nowszą wersją tego systemu. Ja miałem okazję sprawdzić ja na jednym z najnowszych modeli telewizorów TCL z ekranem QLED 4K, a dokładnie modelu TCL 55C728.

Do samej aplikacji Apple TV dla systemu Android wrócę za moment, warto bowiem napisać kilka słów o samym telewizorze. Przede wszystkim TCL w swoich wyższych modelach telewizorów stosuje ekrany 4K QLED zapewniające bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Opisywany model ma też bardzo ładny design. Cienka, metalowa ramka niemal nie rzuca się w oczy, podobnie jak niewielki panel umieszczony centralnie pod dolną krawędzią z logo TCL. Całość dopełnia całkiem zgrabna metalowa noga (łączona z trzech elementów).

Telewizor wspiera wyświetlanie w częstotliwości 100 Hz z funkcją Motion Clarity Pro i obsługuje oczywiście formaty HDR, takie jak Dolby Vision, HLG, HDR 10 czy HDR 10+. Jest do tego wyposażony w cztery złącza HDMI 2.1 o przepustowości do 48 gbps oraz w funkcję zmiennej częstotliwości odświeżania. Świetnie sprawdza się zarówno przy oglądaniu filmów, sportu jak i graniu w gry.

Nie ma się także do czego przyczepić. Telewizor wyposażony jest w dźwięk Onkyo i wspiera Dolby Atmos.

Jak wspominałem ze sklepu Google Play bez problemu można pobrać już aplikację Apple TV, która... działa i wygląda identycznie, jak na innych platformach. Jeśli więc korzystaliście wcześniej z tej aplikacji np. na urządzeniu Apple TV czy telewizorach innych marek, które już wcześniej dostały Apple TV. Android TV na telewizorach TCL działa bardzo stabilnie i szybko, nie ma więc też problemu z aplikacją Apple TV. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i mając już na pokładzie aplikację Apple TV chciałoby się mieć też wsparcie dla AirPlay 2 i HomeKit, ale niestety w telewizorach TCL robionych na Europę tego niestety nie znajdziemy, a szkoda, bo przecież w tej samej fabryce w Żyrardowie produkowane są telewizory na USA (TCL Roku TV), które je wspierają.

TCL 55C728 to ciekawa propozycja dla osób, które szukają telewizora 4K QLED, ale dysponują nieco mniejszym budżetem. Można go bowiem dostać w cenie poniżej czterech tysięcy złotych.