Wczoraj firma Apple wprowadziła do sprzedaży akumulator MagSafe. Został on wyceniony na 499 złotych i jest dostępny w białym kolorze.

Akcesorium ma prostokątny kształt i przyczepiane jest do iPhone’ów serii 12 za pomocą magnesów. W przypadku modelu mini, akumulator zajmuje całą tylną część poniżej „wyspy”, na której umieszczone są obiektywy. Jego szerokość jest taka sama jak szerokość iPhone’a 12 mini. Firma nie podała wagi oraz wymiarów.

Akumulator wyposażony jest w port Lightning , służący do jego bezpośredniego ładowania.

Akcesorium samodzielnie ładuje iPhone’y serii 12 z mocą 5 watów. Nie jest to spektakularne osiągnięcie, ale ograniczenie wynika podobno z problemów z przegrzewaniem się oraz chęcią wydłużenia żywotności baterii. Proces ładowania można przyśpieszyć poprzez podłączenie przyczepionego do iPhone’a akumulatora do 20 watowej ładowarki poprzez przewód z USB-C na Lightning. Wtedy ładowanie odbywa się z mocą 15 watów.

Akumulator charakteryzuje się pojemnością o wartości 11,13 Wh i napięciem 7,62V. Dla porównania, iPhone 12 i 12 Pro ma baterię o pojemności 10,78Wh, w 12 mini wartość ta wynosi 8,57Wh, a w 12 Pro Max 14,14.

Warto zwrócić uwagę, że ładowanie bezprzewodowe oparte na technologii Qi nie jest wydajne w 100%, co oznacza, że część energii jest podczas ładowania tracona. W związku z tym nowy akumulator najprawdopodobniej jest w stanie jednokrotnie całkowicie naładować baterię iPhone’a mini. W przypadku pozostałych modeli, naładowana zostanie jedynie część baterii.

Co ciekawe, akumulator MagSafe ładuje się w momencie gdy jest przyczepiony do iPhone’a podłączonego do ładowarki. Podobnie działa to w przypadku, gdy przyczepiony akumulator podłączony jest do ładowania. W obu przypadkach ładują się oba urządzenia. Stan naładowania akumulatora można monitorować za pomocą widgetu w systemie iOS.

Akumulator MagSafe posiada funkcję zarządzania energią, której zadaniem jest utrzymanie sprawności jego baterii. Co więcej, firma podaje, że iPhone może się nagrzewać podczas ładowania. Jeśli tak się stanie, oprogramowanie może ograniczyć ładowanie baterii smartfona do poziomu 80%. Ładowanie będzie kontynuowane, gdy temperatura spadnie. Może się również zdarzyć, że akcesorium naładuje baterię tylko do 90%. Aby kontynuować ładowanie należy stuknąć i przytrzymać ikonę trybu niskiego zużycia energii, a następnie wybrać kontynuuj.

Akcesorium można przyczepić bezpośrednio do iPhone’a lub do etui, które kompatybilne jest z MagSafe. Firma ostrzega, że w przypadku skórzanego etui mogą pojawić się odciski.

Akumulator kompatybilny jest z każdym iPhone, który można ładować bezprzewodowo. Należy jednak zwrócić uwagę, że tylko w przypadku serii 12 będzie on przyczepiony do smartfona za pomocą magnesów. Wymagany jest system iOS 14.7 lub nowszy.

Źródło: MacRumors