W związku z pandemią COVID-19 Apple wprowadziło w ubiegłym roku system pracy zdalnej. Tim Cook ogłosił jednak niedawno nowy plan dotyczący powrotu do biur. Jak donosi serwis The Verge, nie spodobało się on wielu pracownikom tej firmy, którzy napisali wspólnie list do prezesa krytykujący ten pomysł.

Pracownicy Apple krytykujący plan przedstawiony przez Cooka uważają, że firma ta już od dłuższego czasu ignoruje ich obawy i obiekcje. Zarzucają oni prezesowi, że przedstawia sytuację tak, jakby wszyscy pracownicy z niecierpliwością czekali na możliwość powrotu do biur, podczas gdy w rzeczywistości wiele osób wcale tego nie chce, boi się o swoje zdrowie lub czuje się lepiej mogąc wykonywać swoją pracę z domu. Twierdzą oni, że postawa zarządu w tej kwestii przyczyniła się do odejścia wielu pracowników. Uważają też, że w ostatnim roku firmie udało się osiągnąć tak dużo nie pomimo pracy zdalnej, ale właśnie dzięki niej i płynących z niej korzyści. W swoim liście niezadowoleni pracownicy poprosili m.in. o wprowadzenie bardziej elastycznych warunków, które umożliwiłyby poszczególnym zespołom samodzielne decydowanie o tym, czy muszą wracać do biur, czy też mogą kontynuować pracę zdalną.

Zgodnie z planem zapowiedzianym przez Cooka większość pracowników biurowych Apple miałaby od września przejść na system hybrydowy, obejmujący od trzech do pięciu dni pracy w biurze w tygodniu, z możliwością pracy wyłącznie zdalnie przez dwa tygodnie w roku, jeśli kierownik zespołu wyrazi na to zgodę.

Źródło: The Verge