Czy łatwo znaleźć oprogramowanie do obsługi firmy, sprzedaży, zamówień i magazynu na maca? Nie. Jeśli dodatkowo przyjmiemy kolejny filtr i wyeliminujemy wszystkie rozwiązania webowe, będzie to prawie niemożliwe. Nam kilka lat temu udało się znaleźć program do obsługi firmy. Dziś chcemy powrócić do tego rozwiązania i ocenić je na nowo.

Baza danych

Pod względem wyboru rodzaju bazy danych mpFaktura daje użytkownikowi pełną elastyczność. Ta możliwość wyboru sposobu przechowywania firmowych danych jest bliska idei marki Apple, która, jak dobrze wiemy, bardzo dba o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników.

Lokalna na Twoim Macu

Po zainstalowaniu mpFaktura na Twoim macu automatycznie utworzy się lokalna baza SQLite. Oznacza to, że dane będą przechowywane tylko i wyłącznie na Twoim sprzęcie. Nie musisz instalować żadnego rozwiązania bazodanowego.

Zdalna na serwerze

Jeśli Twoim priorytetem jest praca wielostanowiskowa, musisz postawić na bazę zdalną. Pracę kilku (lub kilkunastu czy kilkudziesięciu) użytkowników umożliwi m.in. baza danych na serwerze. Taki serwer możesz postawić wewnątrz swojej firmy. Wówczas to Ty odpowiadasz za przechowywanie i bezpieczeństwo Twoich danych, nie dostawca Twojego oprogramowania. Takie firmowe serwery wybierają często firmy, którym bardzo zależy na pełnej kontroli nad swoimi danymi. Nie muszą być to koniecznie klienckie dane wrażliwe. Dziś kontakty handlowe, warunki współpracy z kontrahentami, strategie marketingowe czy wewnętrzne procedury firmy stanowią jej największą wartość.

W chmurze

Lubisz niezależność? Potrzebujesz dostępu do firmowych danych z wielu różnych lokalizacji? Możesz utworzyć bazę danych w chmurze. Co ważne, Ty wybierasz swojego dostawcę hostingu. Nikt nie zmusza Ciebie do korzystania z usług jednej, konkretnej firmy.

Narzędzia dopasowane do profilu firmy

mpFaktura od początku pozwalała na samodzielną konfigurację. Już w pierwszych wersjach aplikacji można było ukryć nieużywane moduły i doinstalować dodatkowe, zwiększając możliwości oprogramowania. Teraz zostało to maksymalnie uproszczone. Już na początku po zainstalowaniu mpFaktura zostaniesz poproszony o wskazanie rodzaju firmy, jaką prowadzisz:

Wystarczy wybrać rodzaj Twojej firmy i odpowiednie moduły zainstalują się automatycznie. Co ważne, moduły związane z wersją firmy prowadzonej w aplikacji mpFaktura nie generują żadnych dodatkowych opłat. Kiedyś trzeba było oddzielnie zakupić moduły umożliwiające prowadzenie, np. robót geodezyjnych czy warsztatu samochodowego. Dziś te moduły są w cenie licencji. Dodatkowe integracje, np. ze sklepami internetowymi, platformą Allegro czy moduł Produkcja nadal są odpłatne.

Ewolucja

W ciągu tych kliku lat od naszego pierwszego zetknięcia się z mpFaktura, aplikacja przeszła długą drogę, nadążając zarówno za zmieniającym się środowiskiem Apple, jak i wymogami polskiego Ministerstwa Finansów. Najważniejsze wprowadzone ostatnio zmiany to:

  • Wsparcie dla silnika Metal
  • Obsługa JPKV7M, JPKV7K, JPKFA, JPKMAG
  • Weryfikacja VAT/VIES i obsługa tzw. białej listy podatników VAT
  • Obsługa kodów GTU i oznaczeń procedur podatkowych

Brokat, błysk i inne bajery

Poza tym, że oprogramowanie otrzymuje nowe funkcjonalności wynikające z konieczności dostosowywania go do zmieniających się technologii czy prawa, zmienia się też w związku z rozwojem technologii i potrzebami klientów w ogóle.

Łatwy wybór skórki

W tej chwili już na etapie pierwszej konfiguracji oprogramowania możesz wybrać jedną z dostępnych, odświeżonych i dość nowoczesnych skórek.

Firmowy czat

W samej aplikacji znacznie poprawiono wbudowany wewnątrz firmowy czat. Teraz może służyć nie tylko do wysyłania wiadomości tekstowych, lecz także zdjęć i załączników.

Kontrola poprawności językowej

Na uwagę zasługuje fakt, że aplikację doposażono w funkcję sprawdzania pisowni dla języka polskiego. Z punktu widzenia użytkownika to bardzo ważna i potrzebna funkcja znacznie uławiająca codzienną pracę.

Podpis kwalifikowany

W nowszych wersjach aplikacji dodano możliwość podpisywania plików PDF podpisem kwalifikowanym oraz weryfikacji tego podpisu.

Czego dalej brakuje?

Zdecydowanie wersji on-line lub aplikacji mobilnej. Do pracy w mpFaktura wciąż trzeba używać maca. Światełko w tunelu? Jakieś widać. Producent deklaruje prace wdrożeniowe wersji webowej na zaawansowanym etapie i lada dzień ma wypuścić pierwszą webową wersję beta. Co ważne, dostępna będzie jedynie dla użytkowników bazy danych w usłudze bsxCloud.

Czy warto?

Tak. Jeśli szukasz rozwiązania do obsługi sprzedaży, magazynu, zamówień i zależy Ci na aplikacji natywnej przygotowanej pod system macOS z uwzględnieniem ważnych dla marki Apple wartości, takich jak: ochrona danych, podejście proklienckie i dbałość o wysoką jakość produktów.

Chcesz przetestować oprogramowanie przez 6 miesięcy za darmo? Jeśli tak napisz do nas maila (sklep@myapple.pl) a przyślemy dla Ciebie specjalny kod licencyjny.

Program można również zakupić z rabatem na stronie sklepu MyApple

Przykładowe widoki ekranu: