Rynek akcesoriów dedykowanych dla iPhone’ów jest ogromny. Rozrasta się jeszcze bardziej krótko po premierze nowych modeli tych smartfonów. Moim zdaniem jednym z najważniejszych akcesoriów jest etui, którego główną funkcją jest ochrona urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku upadku, a także przed porysowaniem, co jest normalnym następstwem codziennego korzystania z iPhone’a. Ja zazwyczaj kupuję etui przed zakupem nowego smartfona żeby mieć pewność, że będę mógł go chronić od pierwszych dni. Postanowiłem przetestować trzy różne rodzaje etui dedykowane dla iPhone’ów 12 i 12 Pro żeby przekonać się, które najlepiej sprawdzi się w moim przypadku.

Przez kilka tygodni korzystałem z trzech etui: Crong Hybrid Carbon, X-Doria Raptic Shield oraz Zizo Bolt Cover. Kolejność nie jest przypadkowa. Pierwsze z nich jest najbardziej minimalistyczne, a ostatnie najbardziej „pancerne” i teoretycznie najlepiej chroni smartfon.

Zacznę od tego pierwszego. Tylny panel imituje włókno węglowe, co wygląda interesująco w przypadku czarnego iPhone’a. W przypadku mojego PRODUCT(RED) nie robi już tak dużego wrażenia, choć kilka osób zwróciło uwagę, że efekt jest ciekawy. Przy tej okazji wspomnieć muszę dyżurne „de gustibus non est disputandum”. Etui jest dobrze dopasowane, a dzięki gumowym bokom pewnie leży w ręce. Zastosowanie gumy ułatwia montaż i demontaż etui, ale minusem jest to, że pod niewielkim naciskiem krawędzie łatwo odchylić od smartfona. Jest zdecydowanie najlżejsze z całej trójki i ze względu na swój kształt najmniej zwiększa objętość iPhone’a. Jeśli chodzi o funkcje ochronne to producent wspomina o zastosowaniu technologii Anti-Shock do wzmocnienia narożników, co w praktyce sprowadza się do zastosowania grubszej warstwy gumy właśnie na narożnikach. Nie jest to kosmiczna technologia, ale pewnie sprawdzi się przy okazji upadku. Co ważne, obudowa jest kompatybilna z ładowarkami Qi co oznacza, że umożliwia bezprzewodowe ładowanie. Etui jest najtańsze z całej trójki i to czuć gdy się je porównuje, ale stosunek ceny do jakości jest dobry. Cena detaliczna to około 60 złotych.

crong

crong

crong

crong

crong

Czas na X-Doria Raptic Shield. Etui kupić można w kilku wariantach kolorystycznych odpowiadających kolorom modeli iPhone’ów. Jest cięższe i nieco większe niż Crong, ale sprawia wrażenie o wiele bardziej solidnego. Według producenta etui zapewnia wysoki poziom ochrony i w rzeczywistości wszystko na to wskazuje. Etui wykonano między innymi z aluminium co sprawia, że konstrukcja jest bardzo sztywna. Co ważne, smartfon nie ma kontaktu z aluminiowymi elementami. Obudowa jest bardzo dobrze dopasowana przez co trudno ją założyć i zdjąć z iPhone’a, ale to raczej zaleta. Jak większość wyższej klasy etui, Raptic Shield charakteryzuje się certyfikatem militarnym, a według producenta potwierdzone jest to testami. Przy wyborze etui ważne jest także aby jego krawędzie wystawały ponad ekran, co ochroni go przed zarysowaniami. Podobnie jak Crong, Raptic Shield kompatybilne jest z ładowarkami Qi. Dodatkowo oferuje wsparcie dla ładowarek MagSafe. Etui kosztuje dwa razy więcej niż Crong, ale jest warte swojej ceny. Zdradzę, że to mój faworyt z opisywanej trójki.

x-doria

x-doria

x-doria

x-doria

x-doria

x-doria

Ostatnia obudowa to Zizo Bolt Cover. To zdecydowanie największe i najcięższe z testowanych etui. Wygląd zdradza, że przeznaczone jest dla osób korzystających ze smartfonów w terenie, i to dosłownie. Konstrukcja składa się z dwóch warstw. Wewnątrz znajduje się tetrapoliuretan, co porównać można do warstwy zastygniętej pianki montażowej. Zewnętrza warstwa wykonana jest z plastiku. Podobnie jak w przypadku X-Doria, producent chwali się certyfikatem militarnym. Dodatkową funkcją etui jest składana podstawka, która ułatwia ustawienie telefonu w poziomie. Przyda się to osobom, które na smartfonie oglądają filmy. To jednak nie wszystko. W zestawie znajduje się jeszcze uchwyt, który przypiąć można na przykład do paska i w ten sposób przenosić urządzenie. Od razu na myśl przyszli mi amerykanie, którzy uwielbiają w ten sposób nosić swoje iPhone’y. W pudełku znajdziemy także szkło ochronne. Tak jak pozostałe opisywane etui, Zizo kompatybilne jest z ładowarkami Qi. Jego cena wynosi około 120 złotych, czyli tyle co X-Doria.

zizo

zizio

zizio

zizio

zizio

zizio

Każde z opisanych etui jest inne. Jak już wspomniałem, mi najbardziej do gustu przypadła X-Doria, która jest połączeniem dwóch pozostałych. Sprawia wrażenie bardzo solidnej obudowy, ale nie jest przesadnie duża i ciężka. Wybierając etui zawsze zwracam uwagę na poziom ochrony, który oferuje, ale ważny jest także aspekt estetyczny. Na szczęście wybór jest ogromny, więc każdy znajdzie coś dla siebie.