Vocalis Health to izraelska firma zajmująca się tworzeniem aplikacji medycznych. Niedawno zaprezentowała ona nowe narzędzie - VocalisCheck - służące do diagnozowania COVID-19 za pomocą smartfona.

VocalisCheck diagnozuje COVID-19 na podstawie głosu użytkownika. Test polega na powolnym odliczaniu od 50 do 70. Sztuczna inteligencja analizuje następnie nagranie, porównując je z próbkami głosu osób chorych (również bezobjawowo). Cały test trwa zaledwie minutę. Firma Vocalis Health twierdzi, że ich aplikacja ma obecnie 81,2% skuteczności.

Vocalis Health na chwilę obecną reklamuje swój nowy produkt jako rozwiązanie dla firm chcących w szybki i wygodny sposób testować pracowników przed powrotem do miejsc pracy. Mogą one wykupić dostęp do webowej wersji aplikacji lub SDK/API do wykorzystania we własnym oprogramowaniu. Jak na razie nic nie wskazuje na to, by Vocalis Health było zainteresowane udostępnianiem aplikacji VocalisCheck klientom indywidualnym za pośrednictwem App Store. Trudno ocenić, czy przeszkodą są kwestie finansowe (np. 30% prowizji pobierane przez Apple od większości transakcji) czy też chodzi o zaostrzone niedawno reguły dotyczące publikowania we wspomnianym sklepie aplikacji związanych z COVID-19.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęcie prac nad podobną aplikacją zapowiedzieli też naukowcy z MIT. Ich projekt ma działać na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że będzie opierać się na próbkach wymuszonego kaszlu. Pierwsze testy wykazały skuteczność na poziomie 98,5%. Nie wiadomo, kiedy aplikacja ta zostanie ukończona, jednak twórcy zapowiedzieli, że zamierzają udostępnić ją za darmo wszystkim zainteresowanym.

Źródła: Vocalis Health, The Next Web, 9to5Mac