Soundbary już od lat stanowią obowiązkowy element kina domowego, gdyż telewizory – niezależnie od rosnącej rozdzielczości ekranów – wciąż oferują dźwięk przeciętnej jakości. Nie zawsze jednak potrzebujemy drogiego i dużego urządzenia. Czasem po prostu nie mamy na nie miejsca. Yamaha wychodzi na przeciw tego typu problemom oferując niedrogi i nieduży soundbar SR-C20A.

To co na zewnątrz

Yamaha SR-C20A pod względem designu i jakości wykonania (jak zwykle bardzo dobrej) wpisuje się w całą linię urządzeń z serii SR. Mamy więc klasyczną formę belki dźwiękowej z łagodnymi krawędziami. Tak jak inne urządzenia z tej serii, soundbar niemal w całości pokryty jest czarną tkaniną maskującą. Wyjątkiem jest górny panel sterowania. To co na pierwszy rzut oka wyróżnia ten soundbar na tle innych, to oczywiście wielkość. Jego wymiary wynoszą odpowiednio 60 x 6,4 x 9,4 cm. Dzięki temu zmieści się wszędzie tam, gdzie przestrzeń przed lub pod telewizorem jest ograniczona (np. jego nóżkami czy wielkością komody RTV).

Na górnym panelu dotykowym znalazł się przycisk wyboru źródła, przyciski regulacji natężenia dźwięku oraz przycisk usypiania/wybudzania (Stand by). Z kolei na dole przedniej ściany, w połowie jej długości, znalazł się panel złożony z kilku diod, pokazujący aktualnie wybrane źródło dźwięku i pracę urządzenia.

Soundbar Yamaha SR-C20A oferuje szerokie możliwości podłączenia różnych źródeł dźwięku. Z tyłu znalazły się gniazdo HDMI przyjmujące zwrotny sygnał audio z telewizora (z gniazda HDMI ARC, czyli Audio Return Channel), dwa wejścia optyczne oraz gniazdo AUX (mini jack). Są tam oczywiście także gniazdo do podłączenia zasilania i serwisowe gniazdo USB-A. Głośnik łączyć się może także bezprzewodowo ze źródłem dźwięku dzięki Bluetooth 5.0.

Brzmienie

W środku znalazły się dwa, skierowane do przodu i zasilane 20-watowym wzmacniaczem klasy D 46-milimetrowe głośniki szerokopasmowe, skierowany do góry 75-milimetrowy subwoofer (napędzany 65-watowym wzmacniaczem klasy D) oraz dwa bierne radiatory.

Urządzenie oferuje cztery tryby pracy dostosowane odpowiednio do odtwarzania muzyki (Stereo), filmów (Movie), programów telewizyjnych (Standard) oraz gier (Game). Dodatkowo oferuje ono także funkcję Clear Voice zwiększającą czytelność dialogów w filmach oraz rozszerzenie basów. Soundbar generuje dźwięk przestrzenny Virtual Surround, korzystając z technologii DTS Virtual:X. Urządzeniem można sterować za pomocą dedykowanego pilota lub aplikacji Sound Bar Remote dla iOS i Androida.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Yamaha SR-C20A generuje szeroką scenę. Dźwięki dochodzą z różnych miejsc, z bliska i z daleka, zgodnie z tym, co widzimy (a czasem czego nie widzimy) na ekranie. Wrażenie zrobiły na mnie min. wszystkie dźwięki w filmie wojennym „Greyhound”, których pełny jest zarówno tytułowy niszczyciel. Mowa tutaj o pracujących gdzieś w tle maszynach czy o uderzeniach kadłuba okrętu w wodę. W przypadku tych ostatnich dźwięków, w których zdecydowanie przeważa wysoka góra syczącej wody i piany uciekającej spod kadłuba okrętu, subtelności są wciąż wyraźne, co wcale nie jest takie łatwe do uzyskania. Wysokie częstotliwości, nawet jeśli w danym momencie grają „pierwsze skrzypce” są odpowiednio miękkie, tak by zapewnić ich odpowiednią czytelność i uniknąć nieprzyjemnego wrażenia „ukłucia w uszy”. SR-C20A radzi sobie w filmach i grach znakomicie. Wszystkie te dźwięki docierające do użytkownika z różnych stron i posadzone są na solidnej basowej podstawie, tworzonej przez wbudowany subwoofer. Generuje on szczegółowe i odpowiednio zróżnicowane dźwięki. Mimo niewielkich rozmiarów urządzenia nie ma tutaj mowy o dudniącym zamulonym „czymś” przypominającym bas o nieustalonym kształcie.

W trybie Gra urządzenie uwydatnia jeszcze bardziej poszczególne źródła dźwięku w świecie gry, odpowiednio umiejscawiając je na otaczającej gracza scenie. Z kolei tryb stereo świetnie sprawdza się do odtwarzania muzyki czy to np. z Apple Music lub innych serwisów streamingowych wprost z telewizora lub poprzez Bluetooth z iPhone'a czy innego smartfona lub tabletu. Podobnie jak w przypadku gier czy filmów scena jest szeroka z dobrze czytelnymi poszczególnymi instrumentami.

Podsumowanie

Yamaha SR-C20A to urządzenie na wskroś uniwersalne, radzące sobie świetnie zarówno podczas oglądania filmów, grania w gry czy słuchaniu muzyki. Jest przy tym małe i niedrogie, dzięki czemu świetnie nada się wszędzie tam, gdzie nie mamy miejsca na duży soundbar albo zwyczajnie nie dysponujemy większym budżetem. Dzięki swoim rozmiarom można postawić je nie tylko przed telewizorem ale i na biurku, przed monitorem. Co ważne, nie ma tutaj mowy o jakimś większym kompromisie jeśli chodzi o brzmienie.

Soundbar Yamaha SR-C20A dostępny jest w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 899 zł.

Zdjęcia: Yamaha, własne