Kilka tygodni temu pisałem o tym, że trafiły do mnie na testy roboty sprzątające marki Yeedi. Recenzja tańszego z nich, Yeedi K650 dostępna jest tutaj. Drugim z robotów tej marki, który w ostatnich tygodniach miałem okazję testować jest Yeedi 2 Hybrid wyposażony w funkcję mapowania pomieszczeń, co pozwala mu czyścić je dokładniej i niemal bezkolizyjnie nawigować. To oczywiście nie jedyne różnice w stosunku do tańszego modelu K650.

Roboty sprzątające w większości cechują się dość podobnym wyglądem przypominającym duży płaski krążek. Oba roboty, czyli Yeedi K650 i Yeedi 2 Hybrid wyglądają faktycznie podobnie, choć w tym drugim od razu rzuca się w oczy umieszczona na jego górnej powierzchni szerokokątna kamera. To dzięki niej i zestawowi czujników umieszczonych z przodu i po bokach robot „widzi” otoczenie i świetnie radzi sobie nawet w dość zagraconym mieszkaniu, takim jak moje. Co więcej nawet z najodleglejszego pomieszczenia wraca on jak po linii do ukrytej w kącie stacji ładowania, wie bowiem co gdzie stoi i orientuje się w przestrzeni. Przez kilka tygodni codziennego korzystania z tego urządzenia nie zdarzyło się, by robot zagubił się w przestrzeni i by trzeba było ręcznie przenieść go do stacji ładowania (co w przypadku K650 było dość częste). Wspomniany zestaw czujników, kamera i mapowanie pomieszczeń oraz właściwie identyczny jak w K650 amortyzowany zderzak powodują, że robot nie uderza mocno w żadne przeszkody.

Do stworzenia dokładnej mapy mieszkania potrzebne są trzy pełne jego sprzątania. Yeedi 2 Hybrid każdorazowo sprząta powierzchnie i objeżdża na koniec całe mieszkanie wzdłuż krawędzi. Po stworzeniu mapy można z poziomu aplikacji wybierać np. które pomieszczenia i kiedy mają być sprzątane. Można też zlecić robotowi sprzątnięcie wybranego obszaru. To ostatnie przydaje się np. do zamiecenia błota przyniesionego na butach.

Kolejną różnicą jest to, że górna powierzchnia w większej swojej połowie jest klapą skrywającą m.in. pojemnik na zebrane przez odkurzacz śmiecie. Przypomnę, że w Yeedi K650 był on dołączany do zbiornika na wodę. W Yeedi 2 Hybrid oba pojemniki są umieszczone w różnych miejscach. Pod klapą znalazł się także włącznik urządzenia i przycisk resetowania połączenia internetowego. Na samej górnej powierzchni znalazł się także przycisk aktywujący automatyczne sprzątanie lub wstrzymujący je.

Yeedi 2 Hybrid, tak jak K650 porusza się na dwóch dużych amortyzowanych kołach napędowych, dzięki którym pokonuje progi o wysokości nawet do 2 cm) i specjalnym kole sterującym umieszczonym na obrotowej kuli. Pod spodem znalazły się właściwie identyczne jak w przypadku tańszego modelu szczotki zamiatające brudy do środka, tak by znalazły się w zasięgu podłużnej szczotki zbierającej je do komory. Na tej ostatniej po kilku sprzątaniach zbiera się dużo sierści i włosów lub innych śmieci, które mogą ją zablokować. Yeedi 2 Hybrid wstrzymuje wtedy pracę i informuje głosowo (podobnie jak K650 robot powiadamia głosowo m.in. w j. angielskim) o potrzebie jej wyczyszczenia. Jej demontaż jest bardzo prosty i cały proces czyszczenia zajmuje dwie lub trzy minuty.

Yeedi 2 Hybrid jest też nieco szerszy od swojego tańszego brata (K650), posiada za to nieco niższy profil, dzięki czemu wjedzie pod niemal każdy mebel. Jego wymiary to 350 x 350 x 77 mm. Nieco większe wymiary to większy pojemnik na brudy, o pojemności 400 ml (w K650 ma on 300 ml) oraz wyraźnie większa i bardziej pojemna bateria. Yeedi 2 Hybrid posiada baterię o pojemności 5200 mAh, a jego czas pracy na jednym ładowaniu jest wyraźnie dłuższy, bo wynosi ponad trzy godziny (200 minut, dla porównania 130 minut w K650). Przekłada się to na obszar roboczy o wymiarach około 200 m2. W praktyce Yeedi K650 był w stanie sprzątnąć pokój, kuchnię i część przedpokoju w moim mieszkaniu i wracał do stacji ładującej. Z kolei Yeedi 2 Hybrid może wszystkie te pomieszczenia sprzątnąć dwa razy na jednym ładowaniu.

Yeedi 2 Hybrid jest także wyraźnie mocniejszy jeśli chodzi o wciąganie (zasysanie) wszystkich brudów i śmieci. Jego maksymalna siła, w trybie Max+ wynosi 2500 Pa (K650 tylko 2000). Dostępne są oczywiście trzy poziomy, z których ten o najsłabszym zasysaniu jest jednocześnie trybem niemal bezgłośnym. Nawet jednak przy najmocniejszym ssaniu robot jest znacznie cichszy od tradycyjnych odkurzaczy ręcznych. Jeśli chodzi o mopowanie, to Yeedi 2 Hybrid radzi sobie tutaj podobnie do modelu K650. Nie można tego porównać do pracy tradycyjnego mopa, zwłaszcza jeśli czyścimy podłogę silnie zabrudzoną, ale przy mopowaniu codziennie lub co drugi dzień można utrzymać podłogi w czystości. Stopień dozowania wody na specjalną szmatkę z mikrofibry umieszczoną pod robotem na specjalnym płaskim skrzydle można regulować bezpośrednio z aplikacji.

Do obsługi obu robotów (K650 i 2 Hybrid) służy jedna i ta sama aplikacja. W przypadku Yeedi 2 Hybrid użytkownik może w niej na bieżąco kontrolować to, gdzie w mieszkaniu znajduje się robot i jaką powierzchnię już odkurzył. Wspomniana wcześniej funkcja wyboru pomieszczeń przydaje się np. przy nieco zagraconych mieszkaniach, gdy pewne rzeczy można przenieść do pokoju, którego aktualnie robot ma nie sprzątać. W moim przypadku robot zwykle za jednym razem sprząta całe mieszkanie z wyjątkiem pokoju dzieci. Wjazd do niego wymaga większych przygotowań (np. zebrania wszystkich klocków Lego z podłogi).

Przypomnę, że K650 w moim dość zagraconym mieszkaniu sprawdzał się naprawdę dobrze. W przypadku Yeedi 2 Hybrid jest znacznie lepiej. Odkurzacz nie tylko świetnie samodzielnie nawiguje i manewruje we wszystkich pomieszczeniach i sprząta bardzo dokładnie (choć oczywiście są w moim domu miejsca, które trzeba sprzątnąć zwykłym odkurzaczem). Do tego, po stworzeniu mapy całego domu może sprzątać wtedy, kiedy nikogo nie ma w mieszkaniu, a ja nawet z daleka mogę na bieżąco kontrolować jego pracę. Jak zwykle pamiętać jednak należy o zabezpieczeniu wszelkich kabli biegnących gdzieś przy ścianach. W te luźne robot może się bowiem zaplątać.

Yeedi 2 Hybrid to bardzo dobre rozwinięcie poprzednich modeli robotów sprzątających tej marki. Nada się właściwie do każdego mieszkania, biura czy domu i poradzi sobie nawet z dużymi i zagraconymi powierzchniami.

Robot sprzątający Yeedi 2 Hybrid dostępny jest na Allegro w cenie 1199 zł

Robot sprzątający Yeedi 2 Hybrid dostępny jest w serwisie AliExpress w cenie 299 dolarów USA.

Wszystkie produkty Yeedi na AliExpress

Roboty Yeedi dostępne są też na Allegro