Apple ogłosiło niedawno, iż na początku wiosny w systemie iOS pojawią się zapowiadane już od ubiegłego roku nowe zabezpieczenia prywatności, ułatwiające użytkownikom blokowanie elementów śledzących w aplikacjach. Plany te skomentowała niedawno Margrethe Vestager - wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Vestager pochwaliła działania Apple w zakresie ochrony prywatności, a zwłaszcza oferowanie użytkownikom swobody wyboru w kwestii dzielenia się swoimi danymi z firmami trzecimi. Powiedziała też, że pod wieloma względami pokrywają się one z wytycznymi przedstawionymi w ostatnich projektach Komisji Europejskiej dotyczących nowych przepisów regulujących funkcjonowanie branży technologicznej. Zaznaczyła jednak, że nowe zabezpieczenia iOS mogą okazać się problematyczne, jeśli Apple będzie próbowało wykorzystać je w niewłaściwy sposób.

Vestager ostrzegła, że jeśli okaże się, iż nowe zabezpieczenia prywatności nie traktują wszystkich aplikacji jednakowo, dając tym samym niektórym z nich (zwłaszcza tym autorstwa Apple) nieuczciwą przewagę nad innymi, z pewnością zostanie to potraktowane jako działanie szkodliwe dla konkurencji. Dodała jednak, że jak na razie do Komisji Europejskiej nie wpłynęła żadna skarga dotycząca działań Apple w tym zakresie.

Źródło: Reuters