MacBooki Pro z procesorami Intela nie oferują niestety długiego czasu pracy na baterii, zwłaszcza w bardzo obciążających aplikacjach np. w Xcode. W przypadku tego ostatniego czas pracy mojego MacBooka Pro ogranicza się do 2 - 3 godzin, a to zdecydowanie za mało, by pracować wygodnie w podróży. Dlatego tak ważnym jest dla mnie zabezpieczenie sobie dodatkowego źródła energii w postaci mocnego i pojemnego power banku z USB-C Power Delivery.

Do niedawna korzystałem głównie z power banków oferujących ładowanie z mocą 45 W, co wystarczało jedynie na nieznaczne (około godziny) wydłużenie jego pracy przy bardzo obciążających programach. O naładowaniu do pełna mojego MacBooka Pro mowy być nie mogło. Trafił jednak w moje ręce prawdziwy potwór - power bank Xtorm Titan 130W oferujący port USB-C PW ładujący z mocą 100 W.

Urządzenie ma formę dużej sztabki (179 x 92 x 23 mm), co nie powinno dziwić. Pojemność tego power banku wynosi 27200 mAh. Jest też ciężkie, jego waga to 558 gramów. Na pokładzie znalazły się cztery porty. Dwa USB-A 3.0 oferujące szybkie ładowanie oraz dwa porty USB-C Power Delivery. Jeden z nich oferuje moc 60 W, a drugi 100 W. Oba porty USB-C pozwalają na ładowanie samego power banku (oczywiście nie na raz).

Power banki holenderskiej mark Xtorm posiadają charakterystyczny design. Górna i dolna powierzchnia wykonana jest z szarego, matowego plastiku. Rama z kolei jest biała i połyskliwa. Wszystko jest mocne, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Na jednym z krótszych boków znalazły się wspomniane wyżej porty. Z kolei na dłuższych bokach umieszczono przycisk aktywujący wskaźnik naładowania (znajduje się na górnej powierzchni) oraz - w specjalnej wnęce - dwa krótkie kable USB-C. Te dwa kable są zdecydowanie za krótkie, ale należy je traktować raczej jako zapasowe, na wypadek braku dłuższego.

To jak wygląda jest oczywiście sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest to, jak sprawdza się w boju. Miałem okazję przetestować go już w praktyce (mimo ograniczeń wyjazdowych). Gniazdo USB-C PD 100 W zapewnia szybkie ładowanie mojego MacBooka Pro 16" do pełna w około 1,5 godziny (w pół godziny ładuje go od 1% do około 40%). Co ważne, w baterii zostaje jeszcze trochę energii na dalsze jego podładowanie. Dzięki temu mogę intensywnie pracować w obciążających aplikacjach na moim MacBooku Pro 16" właściwie w każdym miejscu przez 5 - 7 godzin.

Można oczywiście za jego pomocą ładować także inne urządzenia, np. smartfony i co ważne można jednocześnie korzystać ze wszystkich gniazd w nim dostępnych. Można więc np. jednocześnie ładować cztery smartfony, tablety czy inne urządzenia. Nie ukrywam jednak, że dla mnie power bank Xtorm Titan 130W to urządzenie z którego korzystam i korzystać będę przede wszystkim do ładowania właśnie mojego MacBooka Pro 16".

Power bank Xtorm Titan 130W można kupić w cenie 669 zł. To sporo, ale moim zdaniem wart jest swojej ceny, jeśli mocne i wydajne źródła zasilania jest dla nas na wagę złota.