Amphetamine to popularna aplikacja służąca do zarządzania funkcją automatycznego usypiania w systemie macOS. 29 grudnia jej twórca został poinformowany przez Apple, że narusza ona regulamin sklepu i jeśli nie wprowadzi w niej odpowiednich zmian zostanie z niego usunięta.

Problemem była nazwa aplikacji oraz jej ikona, przedstawiająca pigułkę. Według zespołu odpowiedzialnego za nadzorowanie Mac App Store naruszały one punkt regulaminu zakazujący publikowania aplikacji zachęcających użytkowników do korzystania z nielegalnych substancji psychoaktywnych. W mailu informującym o wykrytym naruszeniu regulaminu przedstawiciele Apple zapowiedzieli, że jeśli nazwa i ikona nie zostaną zmienione do 12 stycznia 2021 roku, aplikacja zostanie usunięta z App Store.

Twórca Amphetamine skorzystał z możliwości odwołania się od decyzji Apple (która, swoją drogą, została wprowadzona dopiero w sierpniu ubiegłego roku, w odpowiedzi na rosnącą falę krytyki deweloperów publikujących w App Store). Ostatecznie udało mu się przekonać przedstawicieli firmy, że zarówno nazwa jak i ikona aplikacji mają charakter metaforyczny i nie zachęcają użytkowników do korzystania z amfetaminy.

Aplikacja Amphetamine dostępna jest w Mac App Store od 2014 roku. Nie tak dawno była ona nawet oficjalnie promowana w sekcji z aplikacjami polecanymi przez Apple. Przez cały ten czas ani nazwa ani ikona nie stanowiły problemu dla zespołu nadzorującego Mac App Store. Trudno więc odgadnąć, dlaczego akurat teraz się to zmieniło.

Źródło: GitHub