Trojan Flashback zaczął atakować komputery Mac na początku kwietnia. Liczba wszystkich zarażonych urządzeń szacowana była na 600 tysięcy sztuk. Według firmy Kaspersky Lab Flashback został już usunięty z większości zainfekowanych komputerów.

Po czterech dniach od wydania przez Apple aktualizacji systemu liczba zainfekowanych komputerów spadła do 140 tysięcy. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab wykazuje, że obecnie zarażonych jest około 30 tysięcy Maców. Firma udostępniła darmowe narzędzie do sprawdzenia komputera pod kątem obecności trojana Flashback. Pozwala ono również na usunięcie zagrożenia z systemu. Można pobrać je tutaj.

Według Kaspersky Lab trojan rozprzestrzenia się nie tylko w pobieranych z sieci plikach z niepewnych źródeł. Komputer może zostać zainfekowany również podczas wizyty na stronie działającej na silniku WordPress. Firma ostrzega również przed tym, że w najbliższym czasie może pojawić się więcej podobnych zagrożeń. Zaleca też instalację oprogramowania antywirusowego. Poniżej przedstawiamy wyniki badania obrazującego liczbę zainfekowanych Flashbackiem komputerów w ciągu ostatnich dni.

Źródło: 9 to 5 Mac, Cult of Mac