Firma Gartner opublikowała nowy raport dotyczący globalnej sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku. Apple, które od dłuższego czasu zajmowało pod tym względem trzecie miejsce w rankingu, spadło teraz na czwartą pozycję.

Według szacunków firmy Gartner, w trzecim kwartale 2020 roku sprzedano na całym świecie łącznie 366 milionów smartfonów - o 5.7% mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Na pierwszym miejscu znalazła się firma Samsung, która sprzedała ponad 80 milionów smartfonów (o 2,2% więcej niż w ubiegłym roku), zaś drugie zajęło Huawei ze sprzedażą na poziomie 51 milionów (spadek o 21,3%). Trzecie miejsce, do niedawna zajmowane przez Apple, przypadło tym razem firmie Xiaomi, która jako jedyna na liście zaliczyła duży wzrost, sprzedając ponad 44 miliony urządzeń (aż o 34,9% więcej niż w trzecim kwartale 2019 roku). Apple zajęło czwarte miejsce sprzedając 40 milionów iPhone'ów (spadek o 0,6%).

Analitycy z firmy Gartner uważają, że sytuacja na rynku smartfonów powoli zaczyna ulegać poprawie, jednak nadal wyraźnie odczuwa on skutki pandemii COVID-19. Wielu potencjalnych nabywców w obliczu niepewnej sytuacji finansowej postanawia wstrzymać się z zakupem nowego smartfona, a innowacje pokroju 5G nie wystarczą, by przekonać ich do zmiany decyzji.

Źródło: Gartner