W iOS 14 jest sporo nowości związanych z HomeKit. Jedną z nich jest oświetlenie adaptacyjne (Adaptive Lighting).

Opis Apple mówi nam o tym w ten sposób:

Funkcja Oświetlenie adaptacyjne dostosowuje kolor żarówek inteligentnych do pory dnia, zapewniając maksymalny komfort i ergonomię. Obsługiwane akcesoria oświetleniowe mogą teraz w ciągu dnia automatycznie modyfikować swoją temperaturę barwową, by zwiększać komfort i produktywność domowników. Ciepłe światło pomoże Ci dobrze rozpocząć poranek, a brak niebieskiego światła wieczorem ułatwi zasypianie.

Dość szybko okazało się, że to wymaga aktualizacji oprogramowania przez producentów danego oświetlenia. Wszyscy się spodziewali, że pierwszy tu będzie Philips ze swoim ekosystemem HUE, ale na ostatniej prostej wyprzedziło go Eve, które wydało wczoraj aktualizację swojej taśmy ledowej Light Strip.

Dziś podłączyłem tę listwę, zrobiłem update i czekam teraz, jak będzie to działało w praktyce. Na zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak to wygląda w aplikacji DOM.

Co ważne, dane o oświetleniu zastanym biorą się niejako z automatu w zależności od godziny i dnia. Niestety nie możemy do sterowania adaptacyjnego użyć jakiegoś czujnika oświetlenia, który by dokładniej regulował barwę w zależności od tego, czy jest np. pochmurno. Tym, co możemy od razu zobaczyć to zmiana barwy światła w zależności od natężenia.

Zrzuty ekranu dzięki Apple-home.pl.