Portal społecznościowy Facebook zaprezentował dziś oficjalnie nową usługę, pozwalającą użytkownikom grać w gry strumieniowane z chmury. Niestety, nie będzie ona dostępna na urządzeniach z systemem iOS. Powodem jak zwykle jest restrykcyjny regulamin sklepu App Store.

W poświęconym nowej usłudze wpisie na oficjalnym blogu firmy Facebook pojawił się cały akapit dotyczący problemów z Apple. Jason Rubin, wiceprezes Facebooka do spraw gier, wyjaśnia w nim, że pomimo ostatnich zmian wprowadzonych w regulaminie App Store nadal nie mogą oni zaoferować użytkownikom iOS swojej usługi w takiej formie, w jakiej by chcieli. Aktualnie rozważają możliwość udostępnienia jej za pośrednictwem Safari, jednak utrudniają im to pewne ograniczenia tej przeglądarki. Rubin zwrócił też uwagę, iż cała sytuacja wynika z tego, że Apple traktuje gry inaczej niż inne aplikacje i stara się ściśle kontrolować ten bardzo dochodowy segment rynku oprogramowania dla iOS.

Facebook to już trzecia duża firma (obok Microsoftu i Google) wprowadzająca na rynek usługę strumieniowania gier z chmury, która zdecydowała się ominąć (przynajmniej na razie) iOS i iPadOS ze względu na problemy stwarzane przez regulamin sklepu App Store. Nie od dziś wiadomo bowiem, że Apple podchodzi bardzo niechętnie do usług tego typu, obawiając się, iż mogą one zaszkodzić wpływom z App Store i Apple Arcade, i robi co może, by utrudnić im dostęp do swojej platformy. Do niedawna regulamin sklepu wprost zabraniał publikowania w nim aplikacji umożliwiających strumieniowanie gier z chmury. Po fali krytyki został jednak zmieniony. Teraz w teorii dopuszcza publikację aplikacji tego typu, jednak nakłada na ich deweloperów wiele ograniczeń i utrudnień, mających ich zniechęcić i uniemożliwić im udostępnianie swoich produktów w takiej samej postaci, w jakiej działają one na innych platformach.

Źródło: Facebook