Stadia to nowa usługa firmy Google pozwalająca wykorzystać moc chmury obliczeniowej do grania na urządzeniach mobilnych w gry znane z konsol i komputerów PC. Oficjalnie nie jest ona dostępna na urządzeniach z iOS i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jeden z użytkowników usługi opracował jednak łatwy sposób na uruchomienie jej na mobilnej platformie Apple.

Zachary Knox stworzył prostą darmową przeglądarkę internetową o nazwie Stadium, zaprojektowaną od podstaw z myślą o uruchamianiu usługi Stadia na urządzeniach z systemem iOS, wspierającą tryb pełnoekranowy i kontrolery do gier. Omija ona blokady usługi podszywając się pod system macOS, na którym Stadia jest oficjalnie dostępna. Wymaga to wcześniejszej konfiguracji, jednak nie jest ona przesadnie skomplikowana. Cały proces został opisany przez twórcę aplikacji tutaj.

Usługa Google Stadia nie jest oficjalnie dostępna w Polsce, jednak wiele osób korzysta z niej kupując po prostu dostęp w innych europejskich krajach, w których już ją wprowadzono (m.in. w Belgii, Niemczech i Francji). Istnieje też możliwość korzystania z niej przez VPN, jednak takie rozwiązanie zwykle wprowadza dodatkowe opóźnienia bardzo utrudniające bądź wręcz uniemożliwiające rozgrywkę.

Źródło: Reddit