Epic Games, Spotify i Tile to tylko kilka z wielu firm, którym zdarzyło się w przeszłości głośno krytykować regulamin App Store i zarzucać Apple działania szkodliwe dla konkurencji lub wręcz praktyki monopolistyczne. Teraz postanowiły one połączyć siły, zakładając organizację non-profit o nazwie Coalition for App Fairness.

Wspomniana organizacja ma zrzeszać deweloperów chcących walczyć o uczciwsze warunki konkurencji na rynku gier i aplikacji mobilnych. Jako główne cele swoich działań podaje ona m.in. zniesienie przymusu korzystania z domyślnych systemów płatności w sklepach z aplikacjami, umożliwienie deweloperom swobodnej komunikacji z klientami, zakaz zbierania i wykorzystywania przez właścicieli sklepów tych informacji o deweloperach i ich produktach, które mogłyby być wykorzystywane do konkurowania z nimi, nakaz równego i uczciwego traktowania wszystkich aplikacji dostępnych w sklepach oraz możliwość tworzenia własnych sklepów na wszystkich platformach mobilnych.

Na chwilę obecną „koalicjanci" skupiają się głównie na walce z Apple. Na oficjalnej stronie organizacji przedstawiają oni trzy główne zarzuty stawiane tej firmie: regulamin App Store szkodzący konkurencji, wysokie prowizje pobierane od deweloperów i ograniczanie możliwości swobodnego wyboru klientom.

Wśród założycieli Coalition for App Fairness oprócz Epic Games, Spotify i Tile znalazły się też m.in. Basecamp, Deezer, PrePear i ProtonMail. Większość z tych firm miała w przeszłości różnego rodzaju problemy i spory z Apple. Organizacja zachęca do dołączenia także innych deweloperów, którym nie podoba się obecna sytuacja na rynku aplikacji i gier na urządzenia mobilne.

Źródło: Coalition for App Fairness