O produktach Minix mogliście przeczytać już kilka razy na łamach MyApple. Jestem wielkim fanem akcesoriów oferowanych przez tego producenta i korzystam z nich niemal codziennie. Firma cały czas rozwija swoje portfolio, czego owocem jest MINIX NEO Storage Pro.

MINIX NEO Storage Pro to metalowy hub doczepiany z boku komputera. Cechuje się on niewielkimi rozmiarami - 133 x 30 x 8,3 mm - przy jednoczesnym zachowaniu niskiej 55,5-gramowej wagi. Został on wyposażony w port HDMI, złącze Thunderbolt 3 oraz wejście USB-A 3.0. Dodatkowo od wewnętrznej strony umiejscowiono dwa wyjścia USB-C służące do wpięcia do komputera. Wewnątrz huba znalazło się miejsce na dysk twardy o pojemności 480 gigabajtów.

Według informacji producenta wbudowany nośnik powinien oferować prędkości na poziomie 400 Mb/s. W rzeczywistości są one bardzo zbliżone. Szybkość zapisu danych oscyluje na poziomie 385 Mb/s, natomiast odczyt sięga nawet 420 Mb/s. Wyniki te zapewniają komfortowe warunki pracy z danymi znajdującymi się na zewnętrznym dysku. Nie odbiegają one również od tych oferowanych przez klasyczne, standardowe dyski zewnętrzne, z których korzysta prawdopodobnie większość użytkowników.

Dzięki zastosowaniu złącza Thunderbolt 3 (zamiast USB-C) istnieje możliwość przesyłu nie tylko prądu - do 100 W, ale także danych. Port ten idealnie sprawdza się również do podłączenia monitora 5K z odświeżaniem 60 Hz. Warto zwrócić uwagę, że dzięki akcesorium można jednocześnie korzystać z dwóch monitorów zewnętrznych. Port HDMI umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K 60 Hz przy jednoczesnym wsparciu dla HDCP 1.4/2.2 oraz HDR. Złącze USB-A zapewnia transfer danych do 5 Gbps, a także umożliwia ładowanie na przykład iPhone'a (co jest raczej oczywiste).

Stacja ta jest bardzo wygodna przy codziennym użyciu zarówno w domu, biurze, jak i w warunkach podróżniczych. Po jej wpięciu do komputera dysk twardy jest niemal natychmiast widoczny. Również demontaż jest bardzo łatwy, jednak warto pamiętać, żeby przed każdym odpięciem wysunąć systemowo dysk. Należy docenić również, że przy pełnym wykorzystaniu portów oraz dysku temperatura akcesorium nie powoduje dyskomfortu z jego korzystania. Całość jest przyjemnie ciepła.

MINIX NEO Storage Pro został wyceniony na 169 dolarów amerykańskich. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne - srebrna oraz gwiezdna szarość. Tak samo jak w przypadku innych akcesoriów tego producenta, kolory są bardzo zbliżone do tych oferowanych przez Apple. Z omawianego powyżej akcesorium można korzystać jedynie z MacBookami Pro oraz z modelami Air (z dwoma portami USB-C).

W zestawie z hubem producent dołącza również zgrabne, skórzane etui, które zamykane jest przy pomocy dwóch magnesów. Rozwiązanie to idealnie zabezpiecza „przejściówkę” w podróży.

Jeżeli szukacie minimalistycznego rozwiązania, które zapewni Wam dodatkową przestrzeń dyskową w połączeniu ze złączami USB-A oraz HDMI, to MINIX NEO Storage Pro jest godnym uwagi produktem.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 7/2020

Pobierz MyApple Magazyn nr 7/2020