Magic: The Gathering Arena to najnowsze cyfrowe wcielenie jednej z najpopularniejszych kolekcjonerskich gier karcianych - Magic: The Gathering. Do niedawna tytuł ten dostępny był wyłącznie na komputerach z systemem Windows. Od wczoraj można go jednak wreszcie pobrać również w wersji dla macOS.

Magic: The Gathering to kolekcjonerska gra karciana, w której gracze wcielają się w walczących ze sobą magów. Do rozgrywki używane są karty reprezentujące różne zaklęcia, uroki, przyzywane kreatury i artefakty, z których gracze samodzielnie budują własne talie, wybierając w ten sposób swoją strategię gry. Magic: The Gathering Arena stanowi dość wierną cyfrową adaptację, odwzorowującą wszystkie zasady „papierowego" pierwowzoru (które, jak na standardy cyfrowych karcianek, są bardzo złożone i rozbudowane), lecz oferującą znacznie mniejszy wybór kart (w grze znajdziemy tylko kilkanaście z ponad setki wydanych dotąd dodatków, chociaż karty z nowych zestawów są dodawane do niej na bieżąco, a twórcy stopniowo wrzucają też wybrane karty ze starszych rozszerzeń). Magic: The Gathering Arena to gra typu freemium, dostępna do pobrania za darmo, lecz oferująca opcjonalne mikropłatności.

Wersja dla macOS oferuje dokładnie tę samą zawartość co ta dla systemu Windows, a użytkownicy obu platform mogą wspólnie grać ze sobą przez sieć. Co więcej, jako iż postępy w grze przypisywane są do konta użytkownika, gracze, którzy korzystali wcześniej z wersji dla Windows, mogą przesiąść się na macOS nie tracąc zdobytych kart i osiągnięć. Główną cechą odróżniającą wersję dla macOS od tej dla Windowsa jest na chwilę obecną to, iż można ją pobrać tylko za pośrednictwem Epic Games Store, co wymaga założenia tam konta i pobrania oficjalnej aplikacji sklepu (w przypadku wersji dla Windows istnieje też możliwość pobrania klienta gry bezpośrednio z jej oficjalnej strony internetowej).

Według pierwotnych zapowiedzi gra Magic: The Gathering Arena miała w przyszłości trafić także na urządzenia z systemami iOS i iPadOS. Wielu fanów gry liczy na to, iż premiera wersji dla macOS oznacza, iż jeszcze przed końcem roku tytuł ten pojawi się również na wspomnianych wcześniej platformach. Twórcy gry nie potwierdzili jednak jak na razie oficjalnie żadnych planów dotyczących wersji dla iUrządzeń.