Apple zapowiedziało rychły koniec aplikacji i usługi iBooks Author. Przestanie ona być dostępna dla nowych użytkowników od 1 lipca bieżącego roku, dalej jednak będzie działać w systemie macOS Catalina i starszych. Nie będzie jednak dalej rozwijana. Z kolei z końcem przyszłego roku zamknie się istniejący od ponad 12 lat serwis edukacyjny iTunes U.

Usługa iTunes U wystartowała w 2007 roku. W iTunes U dostępne były kursy z różnych dyscyplin, oferowane przez amerykańskie uczelnie. Wielkim powodzeniem cieszyły się dostępne tam kursy programowania uniwersytetu Stanforda, w ramach których użytkownicy mieli darmowy dostęp do zapisów wideo wykładów, a często także innych materiałów szkoleniowych. W 2013 roku Apple pochwaliło się tym, że materiały dostępne w iTunes U zostały pobrane miliard razy.

Do końca roku szkolnego 2020/2021 wszystkie materiały w iTunes U będą dalej dostępne. Apple rekomenduje jednak twórcom już teraz przeniesienie materiałów edukacyjnych w zależności od ich typu do usług Podcasty lub Książki (Apple Podcasts i Apple Books) i korzystanie z aplikacji Classroom i Schoolwork.

iBooks Author jest aplikacją i usługą pozwalającą na tworzenie interaktywnych cyfrowych podręczników i innych ebooków. Apple poświęciło jej sporo miejsca podczas prezentacji w styczniu 2012 roku.

Zamknięcie iBooks Author związane jest z rozwojem Pages. W programie tym należącym do pakietu iWork można także tworzyć ebooki w formacie ePub. W przyszłości Pages ma otrzymać więcej funkcji pozwalających na tworzenie interaktywnych publikacji tego typu.

Apple opublikowało też instrukcję przesiadki z iBooks Author na Pages na specjalnej stronie w dziale wsparcia technicznego swojego serwisu web.

Źródło: 9To5Mac


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.