Firma Canalys opublikowała nowy raport dotyczący sprzedaży komputerów i tabletów w 2020 roku. Analitycy przewidują, że producenci odnotują duży spadek zainteresowania tymi urządzeniami. Przyczyną ma być recesja gospodarcza wywołana pandemią koronawirusa.

W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku sprzedaż wymienionych wyżej urządzeń spadła o około 9%, w porównaniu do ego samego okresu w roku poprzednim. Według analityków, niewielki wzrost nastąpi kolejno w drugim i trzecim kwartale tego roku, ale całoroczny wynik będzie gorszy niż w poprzednich dwunastu miesiącach. W ubiegłym roku sprzedano ponad 395 milionów sztuk komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów. W tym roku globalny wynik ma być o około 7% niższy.

Analitycy twierdzą, że jeśli do końca bieżącego roku gospodarka się nie ożywi, to mocno ucierpi sprzedaż iPadów, ponieważ konsumenci uznają ich zakup jako niekonieczny i z niego zrezygnują.

Warto przypomnieć, że wczoraj pojawił się raport dotyczący sprzedaży telefonów w pierwszym kwartale tego roku. W okresie od stycznia do marca wszyscy producenci sprzedali łącznie prawie 300 milionów telefonów. Jest to spadek o ponad 20% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku.

Źródło: MacRumors za Canalys