Według informacji opublikowanych przez serwis Taiwan Sourcing Service Provider, Apple planuje zainwestować 330 milionów dolarów w fabrykę produkującą ekrany typu MiniLED oraz MicroLED. Komponenty wyprodukowane w tej fabryce wykorzystywane będą do montażu iPhone'ów, iPadów, MacBooków i innych urządzeń marki Apple. Inwestycja realizowana jest wspólnie z firmami Epistar i AU Optronics.

Epistar to czołowy producent ekranów LED, AU Optronics zajmuje się produkcją paneli LCD, a obie firmy pochodzą właśnie z Tajwanu. Nowa fabryka zlokalizowana zostanie w tajwańskiej strefie ekonomicznej Hsinchu. Apple wysłało już do Tajwanu zespół projektowy, który ma zając się tym tematem.

W raporcie znaleźć można także informacje na temat przewagi ekranów MiniLED i MicroLED nad wyświetlaczami LCD i OLED. Technologia MicroLED pozwala na dziesięciokrotnie mniejsze zużycie energii niż w przypadku wyświetlaczy LCD, a nasycenie kolorów jest zbliżone do ekranów OLED. Co więcej, MicroLED może obsługiwać większą jasność, zakres dynamiczny, gamę kolorów, kąt widzenia i częstotliwość odświeżania niż OLED.

Ze względu na trudności związane z produkcją ekranów MicroLED, pierwsze prototypu urządzeń wyposażone będą w ekrany MiniLED, które charakteryzują się cechami pośrednimi dwóch wyżej wymienionych typów wyświetlaczy. Są lepsze niż OLED, a gorsze niż MicroLED.

Źródło: MacRumors za CENS