Od kilku dni na meksykańskim kanale Apple w serwisie YouTube dostępna jest seria filmów prezentujących sylwetki nauczycieli szkół podstawowych z różnych stron świata, uczących dzieci podstaw programowania za pomocą aplikacji Swift Playgrounds. W każdym zobaczyć można wspomnianą aplikację w akcji, zainstalowaną na szkolnych iPadach.

Poniższe filmy, choć są oczywiście reklamami iPada i wspomnianego programu – który choć jest darmowy, to dostępny jest tylko w wersji dla iPada właśnie i komputerów Mac – pokazują dobrze atmosferę prowadzonych lekcji podstaw programowania. Dla mnie mają one dość duży ładunek emocjonalny. Sam od ponad trzech lat uczę podstaw programowania w Swift już w kilku klasach w szkole podstawowej (o czym pisałem kilka lat temu tutaj na MyApple), a niebawem (kiedy tylko skończy się pandemia) będę miał okazję poprowadzić je także w ośrodkach kultury w różnych miastach w Polsce.

Na poszczególnych filmach pokazano nauczycieli z Anglii, USA, Kanady i Meksyku, każdy z nich jest też w odpowiednim dla danego kraju języku (angielski, francuski, japoński i hiszpański).

Swift Playgrounds to moim zdaniem jedna z najlepszych aplikacji do nauki podstaw programowania.

Na wspomnianym meksykańskim kanale Apple pojawił się też ciekawy film zatytułowany „Kreatywność dla wszystkich”, na którym zobaczyć można uczniów opowiadających o tym, co daje im możliwość tworzenia. Co ciekawe, podobnie jak w spocie kampanii „Think Different”, w reklamie tej nie pojawia się żaden produkt Apple.