Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa przez osoby przebywające w miejscu publicznym. Dotyczy to tych, którzy znajdują się między innymi na na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Zasłonięcie twarzy uniemożliwia korzystanie z technologii Face ID, ale Apple próbuje ułatwić życie użytkownikom.

W wersji beta systemu iOS 13.5 dokonano niewielkiej zmiany, która powinna znacznie usprawnić proces odblokowywania smartfona przez osoby z zasłoniętą twarzą.

Polega ona na tym, że ekran służący do wpisania kodu w celu odblokowania urządzenia pojawia się już po pierwszej nieudanej próbie użycia Face ID.

Obecnie system kilkakrotnie próbuje zidentyfikować użytkownika poprzez uwierzytelnianie biometryczne zanim wyświetli się ekran do wpisania kodu. Trwa to zazwyczaj około 10 sekund i wzbudza frustrację.

Warto przypomnieć, że pracownicy Tenuan's Xuanwu Lab odkryli możliwość nauczenia iPhone’a rozpoznawania użytkownika w maseczce. Wystarczy ponownie skonfigurować Face ID w odpowiedni sposób.

Źródło: TheVerge