Na kilkanaście godzin przed udostępnieniem przez Apple nowych wersji systemów iOS, iPadOS i macOS w App Store ruszyła nowa funkcja, pozwalająca deweloperom sprzedaż w jednej uniwersalnej paczce aplikacji w wersji dla iOS, iPadOS i macOS.

Dotąd deweloperzy mogli w ramach jednej paczki (bundle) dystrybuować aplikację tylko w wersjach dla iOS, iPadOS i tvOS. Aplikacja choć w kilku różnych wersjach widoczna była w App Store jako jeden program. Teraz w ten sam sposób widoczne mogą być uniwersalne programy dla iOS, iPadOS i macOS stworzone w ramach technologii Catalyst. W App Store widoczne mogą być dla użytkownika jako jeden program.

Oczywiście nie oznacza to, że deweloperzy masowo zaczną decydować się na taki model dystrybucji. Dla przynajmniej części z nich osobna dystrybucja aplikacji w wersji dla iOS/iPadOS i macOS może generować większe wpływy niż sprzedaż pojedynczej uniwersalnej aplikacji. Pamiętać też należy, że wiele istniejących już programów wymagałoby porzucenia przez deweloperów obecnej wersji dla macOS i dostosowania aplikacji dla iOS i iPadOS tak, by działała dobrze na Macu.

Źródło: Apple