Po wydaniu w sierpniu ubiegłego roku nowej wersji NetNewsWire - weterana czytników kanałów RSS dla Maca, Brent Simmons wspierany przez grupę niezależnych deweloperów zabrał się za jego wersję dla iOS i iPadOS. Dwa miesiące temu pojawiła się publiczna beta, a dzisiaj wreszcie program dostępny jest już w stabilnej wersji. NetNewsWire dla iOS i iPadOS, tak jak wersja dla Maca dostępny jest za darmo, a kod programu jest otwarty.

NetNewsWire dla iOS i iPadOS przypomina wizualnie wersję dla Maca, zwłaszcza jeśli program uruchomiony jest na iPadzie, z drobnymi różnicami dotyczącymi interfejsów systemów operacyjnych. I tak przyciski dodawania nowego kanału, dostępu do ustawień, oznaczania wszystkich artykułów w danym kanale jako przeczytanych, dodawana artykułu do ulubionych ip. znajdują się u dołu ekranu. Program ma więc układ klasyczny dla czytników RSS. Lewa kolumna to lista wszystkich kanałów RSS, środkowa to lista artykułów w danym kanale z umieszczoną na jej szczycie wyszukiwarką . Wreszcie w trzecim panelu wyświetlana jest właściwa treść wiadomości.

Na iPadzie, gdzie ekran podzielony jest na wspomniane już trzy kolumny, pierwszą z nich, zawierającą listę dostępnych kanałów, można ukryć.

OCzywiście w przypadku iPhone'a każdy z paneli wyświetlany jest osobno. Stukając na wybrany kanał przechodzimy do listy dostępnych w nim artykułów, a następnie - po stuknięciu w artykuł - można zabrać się do jego czytania.

Podoba mi się nawigacja pomiędzy poszczególnymi artykułami. Wystarczy przesunąć palcem po ekranie w miejscu wyświetlania treści w prawo lub lewo by przejść do poprzedniego lub kolejnego w danym kanale. Program wspiera także zewnętrzne klawiatury, dzięki którym nawigacja po kanałach i artykułach jest zdecydowanie bardziej wygodna.

NetNewsWire dla iOS i iPadOS wspiera także systemowe menu kontekstowe. Wystarczy przytrzymać palec wybranym artykule na liście by wyświetliło się menu pozwalające na oznaczenie go jako nieczytanego, dodanie do ulubionych, oznaczenie wszystkich kolejnych znajdujących się pod nim na liście artykułów jako przeczytanych, czy wreszcie otworzenie w przeglądarce źródłowej strony z danym tekstem. Jest też możliwość udostępnienia linku do wybranego artykułu.

Tak jak w wersji dla Maca, NetNewsWire dla iOS i iPadOS oferuje dwie tzw. inteligentne listy lub kanały: Today (dzisiaj) i All Unread (wszystkie nieprzeczytane). Dzięki nim można od razu dostać się do najnowszych treści lub tych artykułów, które z jakichś przyczyn nam umknęły.

Program wspiera dwa popularne agregatory RSS - FeedBin i Feedly. Dzięki temu można synchronizować kanały RSS (przeczytane, nieprzeczytane i listę ulubionych artykułów) pomiędzy różnymi aplikacjami i urządzeniami.

Program NetNewsWire dla iOS i iPadOS dostępny jest w App Store za darmo.