Magia klasycznego Macintosha nie ogranicza się tylko do tego, że w swoim czasie był to komputer inny niż wszystkie, oferując konstrukcję typu wszystko w jednym i graficzny interfejs użytkownika. W samym systemie i wspomnianym już interfejsie zastosowano wiele rozwiązań, które czyniły pracę z komputerem wygodną i szybką. Z biegiem lat, w kolejnych wersjach Mac OS X (macOS to dalej system dziesiąty), pewne sprawdzone rozwiązania były zastępowane innymi, przygotowanymi z myślą o szerszej grupie użytkowników, w tym i tych przesiadających się na Maca z komputerów PC z Windowsem. Często były to małe, pozornie niewiele wnoszące funkcje. Jednak dla pewnych użytkowników były one niezastąpione.

Jedną z nich jest przywoływanie na wierzch wszystkich okien danego programu po kliknięciu w jedno z nich. Mi najbardziej brakowało tego w przypadku okien Findera. Często mam ich otwartych nawet dziesięć albo więcej. Zalegają one gdzieś niezauważone pod oknami innych programów, a często jedno okno Findera przysłania kilka kolejnych. Mam z tym poważny problem. Co rusz otwieram kolejne okno, kiedy nie widzę żadnego, często też pracując w Xcode, muszę dostać się do plików projektu, a wybranie „pokaż w Finderze” zwykle skutkuje otwarciem kolejnego okna managera plików.

Rozwiązaniem jest tutaj program Front and Center, który przywraca klasyczny sposób przywoływania okien otwartego programu. Wystarczy kliknąć w jedno z nich, by na wierzch przywrócone zostały pozostałe. Podobnie przełączenie się na wybraną aplikację za pomocą skrótu ⌘-Tab przywołuje na wierzch wszystkie jej okna. Ten niewielki programik daje dodatkowo możliwość stosowania obu rozwiązań, tego klasycznego i nowoczesnego. W zależności od tego, które zostało wybrane jako domyślne, to przeciwne aktywowane jest poprzez przytrzymanie klawisza SHIFT podczas klikania w okno programu. Jeśli więc ktoś chciałby tylko niekiedy korzystać z przywoływania wszystkich okien danej aplikacji jednym kliknięciem, może po prostu przytrzymać wspomniany klawisz. Front and Center oferuje też tzw. białą listę, czyli listę aplikacji wykluczonych, których zmiana sposobu przywracania okien nie będzie obejmować.

Oczywiście nie jest to jedyne tego typu rozwiązanie w App Store. Zawsze też można skorzystać ze skrótu klawiszowego ⌘⌥H.

Program Front and Center dostępny jest w Mac App Store w cenie 23,99 zł.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 2/2020

Pobierz MyApple Magazyn nr 2/2020