Od dobrych kilkudziesięciu dni sezon grzewczy trwa na całego. Przez ten czas testowaliśmy najnowszej (trzeciej) generacji inteligentny termostat grzejnikowy - Eve Thermo. Dziś postaram się Wam napisać czy warto go zamontować w swoim domu.

Jeszcze zanim otrzymałem do testów termostat Eve Thermo zastanawiałem się czy mi to jest faktycznie potrzebne. Do niedawna mieszkałem w bloku, gdzie nie było zamontowanych żadnych podzielników ciepła czy też innych urządzeń mierzących zużycie energii grzewczej. Nic dziwnego, że nie raz widziałem w środku zimy jak sąsiedzi mają otwarte okna i wietrzą przez długi czas mieszkanie. Teraz mieszkam w domu, gdzie bardziej przyglądam się na wszystkie czynniki generujące koszty. Do nich zaliczają się wydatki na ogrzewanie w sezonie zimowym.

We wszystkich grzejnikach miałem zamontowane jakieś tam termostaty. No właśnie... jakieś tam. Regulowane były one na tzw. pół gwizdka. Nie ważne, czy byłem w domu czy też gdzieś na wyjeździe ustawiane były tak samo i tak samo zużywały energię. Od niedawna zamontowałem w jednym z pokoi termostat Eve Thermo wraz z dodatkowym Eve Door & Window - czujnikiem otwierania drzwi i okien z nadzieją, że możliwość ich indywidualnych - ustawień w zależności od różnych czynników - wpłynie korzystnie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną co następnie będzie miało wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie domu. Montowany termostat był najnowszym modelem 3 generacji produkowanym przez firmę Eve. Skoro jest to 3 generacja nasuwa się od razu pytanie o różnice z poprzednią wersją. I tu różnica jest dość duża ponieważ najnowsza wersja posiada bardziej czytelny wyświetlacz oraz znacznie cichszy silniczek, którego zadaniem jest sterowanie zaworem grzewczym. Moim zdaniem jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ ma to pozytywny wpływ na komfort użytkowania. W otrzymanym zestawie oprócz samej głowicy termostatycznej producent dołącza komplet baterii (2 paluszki R6/AA), które bez problemy wystarczą na cały sezon grzewczy oraz przejściówki do różnych typów grzejników. Przejściówki te pozwolą na zamontowanie praktycznie w każdym grzejniku z zaworami Danfoss RA, RAV, RAVL. Wielkość samej głowicy jest następująca: wysokość 85mm, szerokość 67mm, długość 54mm. Montażu głowicy dokonałem samodzielnie nie wymaga to skomplikowanej wiedzy jak i czas wymiany - było to tylko kilka minut. Po zamontowaniu termostatu w grzejniku i włożeniu dołączonych do zestawu baterii wystarczy dodać go do aplikacji Dom. Producent w opakowaniu dołącza wizytówkę z QR kodem. Ten sam kod znajduje się również na samym termostacie w postaci naklejonej małej etykietki z kodem. Tak jak wspomniałem równocześnie z termostatem zamontowałem na swoim oknie czujnik otwierania okna Eve, który poźniej pozwalał mi wyłączać głowicę podczas gdy chciałem wywietrzyć pomieszczenie.

Sam czujnik otwartych okien lub drzwi ma wymiary: wysokość: 2,54 cm długość: 2,3 cm szerokość: 5,33 cm. Zasilany jest on litową baterią typu ER14250, która została dołączona do zestawu. Bez problemu można ją w razie konieczności kupić a jej koszt to około 7-10zł. Czujnik ten w moim przypadku wykożystywany jest w scenariuszu otwierania okna. Przy jego otwarciu głowica automatycznie się wyłącza a następnie po zamknięciu głowica ponownie rozpoczyna sterowanie ogrzewaniem pomieszczenia. Sama głowica posiada również czujnik nagłej zmiany temperatury potrafi się automatycznie wyłączyć. Nie jest to jednak tak szybkie i precyzyjne jak w połączeniu z czujnikiem otwartego okna.

Ustawienie temperatury ogrzewania pomieszczenia można dokonać na kilka sposobów. Najprostszym jest ręczne ustawienie bezpośrednio na głowicy. No ale nie po to są głowice Eve Thermo aby w ten sposób sterować temperaturą. Do tego wystarczą stare tradycyjne głowice. Nie mniej jednak jest to jeden ze sposobów ustawienia temperatury.

Można ją również ustawiać w aplikacji i tu jest więcej możliwości. Możemy ustawiać temperaturę w zależności od pory dnia czy też dnia tygodnia. W aplikacji, którą dostarcza producent głowicy możemy również ustawiać ją w sposób dynamiczny, korzystając z harmonogramów. W tym przypadku producent zdefiniował wstępnie trzy harmonogramy: regularny, łazienka z dodatkowym podziałem na dni robocze i dni wolne oraz piwnica cokolwiek by to znaczyło ;). Jest również możliwość ustawienia własnego harmonogramu dla osób, które pragną ustawić dla siebie najbardziej optymalne temperatury w pomieszczeniach. Dodatkowo w aplikacji producenta istnieje dość szeroki wachlarz ustawień głowicy, jak i mamy możliwość sprawdzenia statystyk w postaci wykresów, które pomogą nam na ewentualne korekty w ustawieniach w celu osiągnięcia jak najbardziej komfortowych temperatur w przebywanych pomieszczeniach.

Najważniejsze cechy i funkcje:

  • możliwość tworzenia harmonogramów zapewniających dopasowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach do Twojego rozkładu dnia i oczekiwań,
  • automatyczne wykrywanie otwartego okna przy nagłej zmianie temperatury na niższą,
  • tryb urlopowy,
  • automatyzacja sterowania ogrzewaniem pomieszczeń na podstawie obecności domowników, harmonogramów, scen oraz reguł,
  • precyzyjne sterowanie temperaturą za pomocą iPhone’a, Apple Watch, lub wbudowanego panelu dotykowego jak również możliwość sterowania ogrzewaniem poprzez asystenta Siri,
  • dzięki zgodności z technologią Apple HomeKit rozwiązanie jest wyjątkowo łatwe w obsłudze i bezpieczne. Firma Eve zapewnia maksymalną ochronę prywatności. Głowica termostatyczna jak i inne urządzenia zgodne z HomeKit produkowane przez firmę Eve nie przechowują ani nie zapisuje żadnych naszych danych w chmurze,
  • ochrona zaworu przed zanieczyszczeniami i wiele innych funkcji.

Podsumowanie

Eve Thermo to po prostu najfajniejszy sposób zarządzania grzejnikami. Jest nieskomplikowany w instalacji, poradzi sobie z tym praktycznie każdy. Rewelacyjnie jest sterowanie grzejnikami głosowo poprzez Siri. Można powiedzieć Siri, w której pokoju zainstalowałeś Thermo, a nawet nadać mu niestandardową nazwę, której możesz użyć, gdy poprosisz ją o dostosowanie temperatury. Gdy posiadasz wiele termostatów to naprawdę pomaga. Możesz powiedzieć „Ustaw temperaturę w salonie na 21 stopni i ustaw temperaturę w sypialni na 17 stopni”.

Można również pogrupować termostaty w celu utworzenia stref, takich jak na górze i na dole, a jeśli masz kilka grzejników w jednym pomieszczeniu, możesz kontrolować je wszystkie razem, zamiast konieczności mówienia Siri o dostosowaniu każdego z nich osobno.

Na zakończenie stwierdzam, że jeżeli zależy nam na komforcie w przebywanych pomieszczeniach, oszczędnościach na rachunkach za ogrzewane to warto takie urządzenia posiadać i używać. Może nie należą do najtańszych, a przy kilku sztukach zakup robi się dość duży, to i tak w perspektywie kilkunastu miesięcy zakup się na pewno zwróci. Osobiście po przetestowaniu pierwszego egzemplarza dokupiłem parę głowic, gdyż przekonały mnie jego możliwości jak również prognozowane oszczędności.

Głowice termostatyczną Eve Thermo jak również czujnik otwartych okien i drzwi można zakupić w sklepie Myapple. Cena głowicy wynosi 319 zł natomiast czujnika okien 179zł. W sklepie również można nabyć wiele innych produktów firmy Eve zgodnych z HomeKit.

Dodatkowo trwa promocja Eve. Przy zakupie dwóch głowic kupujący otrzymuje czujnik otwierania drzwi i okien Eve Door & Window w prezencie oraz przesyłkę za 0zł. Promocja trwa do końca lutego 2020 r. lub do wyczerpania zapasów.