Zgodnie z zapowiedziami w amerykańskim Apple Online Store dostępny jest już najnowszy Mac Pro oraz monitor Apple Pro Display XDR. Nowy, modułowy Mac Pro pojawił się sześć lat po premierze poprzedniego modelu, który ze względu na swój kształt przez wielu nazywany był „śmietniczką”. Nowy model, ze względu na charakterystyczną perforację przedniej ściany, zyskał już przezwisko „tarki do sera”.

Najnowszy Mac Pro w podstawowej konfiguracji w wersji „tower” z ośmiordzeniowym procesorem Intel Xeon W 3,5 GHz, 32 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 256 GB kosztuje 5999 dolarów. Za mocniejszy procesor trzeba dopłacić od jednego do nawet siedmiu tysięcy dolarów. Jeszcze więcej kosztować będzie rozbudowa pamięci, bo od trzystu (48 GB) do dziesięciu tysięcy dolarów (za 768 GB pamięci RAM). Podobnie jest z kartami graficznymi. I tak za Radeon Pro Vega II z 32 GB pamięci RAM trzeba zapłacić dodatkowe 2400 dolarów. Za tandem kart Radeon Pro Vega II Duo z 2 x 32 GB pamięci RAM każda, trzeba dołożyć 10800 dolarów.

Za Maca Pro w najbardziej rozbudowanej wersji trzeba zapłacić ponad 52,5 tysiąca dolarów. Przewidywany czas dostawy wynosi od jednego do dwóch tygodni.

Na tę chwilę komputer nie jest jeszcze dostępny w polskim internetowym sklepie Apple.

Aktualizacja: nowy Mac Pro dostępny jest już w polskim Apple Online Store. W podstawowej konfiguracji kosztuje on 27999 zł. Najbardziej rozbudowana jego wersja kosztuje niemal 250 tysięcy złotych.