Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w listopadzie 2019 roku.

Figment: Journey Into the Mind

Figment to surrealistyczna gra typu action adventure, której akcja rozgrywa się w ludzkim umyśle. Jej głównym bohaterem jest Dusty - głos odwagi, który przez lata żył sobie spokojnie w zakamarkach świadomości nie mając zbyt dużo do roboty, przez co stał się cieniem dawnego siebie. Kiedy jednak zamieszkiwaną przez niego krainę zaczynają nawiedzać koszmary, musi on odnaleźć sposób by się ich pozbyć, przywracając ład i równowagę. Rozgrywka w Figment polega na eksplorowaniu niezwykłego świata gry, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu różnego rodzaju zagadek i łamigłówek. Co jakiś czas przyjdzie nam też zmierzyć się z potworami reprezentującymi koszmary i złe myśli nawiedzające ludzki umysł.

Pobierz Figment: Journey Into the Mind

Table Top Racing: World Tour

Wielu czytelników pamięta zapewne popularną w latach dziewięćdziesiątych serię gier wyścigowych Micro Machines, w których ścigaliśmy się miniaturowymi zabawkowymi pojazdami po trasach biegnących przez takie miejsca jak stół kuchenny, wanna czy przydomowy ogródek. Table Top Racing opiera się na podobnym pomyśle, jednak przedstawia go w bardziej współczesnym wydaniu. Znajdziemy tu więc trójwymiarową grafikę, kamerę umieszczoną za pojazdem, kilka różnych trybów gry, liczne wyzwania specjalne oraz sieciowy multiplayer. Jeśli posiadamy dwa pady kompatybilne z iOS gra oferuje też opcję rozgrywki dla dwóch graczy na podzielonym ekranie.

Pobierz Table Top Racing: World Tour

R-Type Dimensions EX

Pierwsze dwie części serii R-Type, wydane pod koniec lat 80 i początkowo dostępne tylko w formie automatów do gier, na zawsze zapisały się złotymi zgłoskami w historii strzelanek typu shmup. Mimo iż gry opierające się na lataniu statkiem kosmicznym i walce z obcymi nie były już wtedy niczym nowym, seria R-Type wzniosła ten gatunek na wyższy poziom, deklasując wszystkich swoich poprzedników zarówno grywalnością jak i oprawą graficzną. Nie dziwi więc, że od tamtego czasu R-Type i R-Type II doczekały się wielu różnych portów i remake'ów. Najnowszy z nich, noszący tytuł R-Type Dimensions EX, oferuje nam zawartość znaną z obu pierwszych części ubraną w zupełnie nową oprawę audiowizualną (choć gra oferuje też możliwości przywrócenia klasycznego wyglądu i ścieżki dźwiękowej), dodatkowe tryby gry oraz kilka opcjonalnych usprawnień i ułatwień. Niestety, w wersji dla iOS nie znajdziemy trybu co-op, który pojawił się w konsolowej edycji tej gry.

Pobierz R-Type Dimensions EX

The Wanderer: Frankenstein's Creature

Frankenstein to kultowa powieść autorstwa Mary Shelley, która doczekała się ogromnej liczby mniej lub bardziej wiernych adaptacji. Jedną z najnowszych z nich jest gra przygodowa The Wanderer, w której wcielamy się w istotę powołaną do życia przez doktora Frankensteina, błąkającą się po świecie w poszukiwaniu swojego miejsca. Podobnie jak w oryginalnej powieści nasz bohater jest wysoce inteligentny i bardzo uczuciowy, jednak doskwiera mu samotność. Historia opowiedziana w grze stanowi mieszankę scen zaczerpniętych prosto z książki i nowych wątków wymyślonych przez scenarzystów. W trakcie rozgrywki wielokrotnie będziemy mieli okazje podejmować decyzje, które wpłyną na dalsze losy kierowanej przez nas postaci i doprowadzą nas do jednego z kilku zakończeń. Mocną stroną gry jest też jej oprawa graficzna, stylizowana na malarstwo akwarelowe.

Pobierz The Wanderer: Frankenstein's Creature

Naboki

Maciej Targoni to deweloper znany głównie za sprawą swoich minimalistycznych gier logicznych, takich jak Klocki czy Up Left Out. W minionym miesiącu w App Store pojawiła się jego najnowsza produkcja tego typu - Naboki. Pod tym swojsko brzmiącym tytułem kryje się kolekcja pomysłowych przestrzennych łamigłówek, w których gracz musi pozbyć się wszystkich brył znajdujących się na planszy. Początkowo wystarczy przesuwać je zgodnie z umieszczonymi na nich wskazówkami, jednak co kilka poziomów gra wprowadza kolejne mechanizmy komplikujące zagadki. Podobnie jak poprzednie gry tego samego autora Naboki charakteryzuje się ciekawą, minimalistyczną stylistyką oprawy graficznej oraz łagodną, relaksującą ścieżką dźwiękową.

Pobierz Naboki

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w listopadzie, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.