Długie, ciepłe wieczory niestety mamy już za sobą. Pewnie spora część z Was zaczyna odczuwać problemy z mobilizacją do aktywności fizycznej lub co gorsza w ogóle o niej zapomina. Czy w świecie aplikacji, które mają sprostać nawet najbardziej wymyślnym potrzebom, znajdziemy również takie, które pomogą przełamać nam jesienny marazm? Przekonajmy się, czy nasze iPhone’y mogą uatrakcyjnić nam systematyczne dbanie o zdrowie.

Walkr

Jeżeli jesteście fanami gier strategicznych, w których rozbudowujecie swoje imperium, z pewnością do gustu przypadnie Wam Walkr. Gra osadzona jest w klimacie podboju kosmosu, gdzie odkrywamy nowe galaktyki i planety, a następnie zarządzamy nimi tak, aby dostarczały nam surowców do większej ekspansji przestworzy. Do dyspozycji będziemy mieli całe mnóstwo sprzętu, rakiet i usprawnień, które wpływają na efektywność rozwoju. Gdzie w tym wszystkim motywacja do ruchu? Otóż głównym środkiem płatniczym w grze jest energia, którą zdobywamy, chodząc lub biegając z naszym telefonem. To dzięki niej będziemy mogli przyspieszyć produkcję czy wyruszyć na podbój kolejnych planet. Genialne w swojej prostocie. Chcesz pobawić się w imperatora przestworzy? Najpierw zalicz spacer lub chwilę pobiegaj. Całość uzupełnia świetna grafika i animacje oraz współzawodnictwo pomiędzy graczami. Możemy także łączyć nasze konta ze znajomymi, aby dodatkowo zdobywać energię i również ich motywować do aktywności fizycznej.

Geocaching

Czy czujesz w sobie duszę odkrywcy? Czy raczej myślisz, że szukanie tajnych skrytek to zadanie jedynie dla filmowych agentów specjalnych? Nic bardziej mylnego! Dołącz do największego na świecie polowania na skarby, jakim jest Geocaching. Do zabawy potrzebujesz jedynie odbiornika GPS, np. takiego, jaki jest wbudowany w iPhone’a, oraz wskazówek z lokalizacją ukrytych przedmiotów. Z pomocą przyjdzie oficjalna aplikacja Geocaching autorstwa firmy Groundspeak, gdzie na mapie znajdziemy otaczające nas skrytki rozlokowane przez innych użytkowników. Czeka nas cała masa różnych wyzwań, od tych najłatwiejszych, w których znalezienie skarbu nie powinno sprawić problemu nawet najmłodszym, aż po rozbudowane wielowątkowe zagadki, nad którymi przyjdzie nam spędzić wiele godzin. Geocaching pozwoli Wam odkryć wiele ciekawych miejsc, o których istnieniu wcześniej nie mieliście nawet pojęcia, pomimo że mogły być „tuż za rogiem”. Dodatkowo możecie stworzyć ciekawą mapę z odwiedzanych miejsc na świecie, gdzie udało Wam się odkryć pochowane skrytki, co będzie wspaniałą pamiątką, do której w każdej chwili możecie wrócić wspomnieniami. Jeżeli brakowało Wam motywacji do wyjścia na spacer, warto spróbować zabawy w Geocaching, z pewnością pozytywnie Was zaskoczy.

Pokémon Go

W moim zestawieniu nie może zabraknąć hitu lata 2016, kiedy to świat opanowała mania biegania za wirtualnymi „stworkami” poukrywanymi w rzeczywistych lokalizacjach. Mowa oczywiście o grze Pokémon Go, w której wcielamy się w trenera szkolącego animowane istoty zwane Pokémonami. Chcąc zdobyć wyjątkowe egzemplarze oraz odpowiednio wytrenować już te posiadane, będziemy musieli przejść sporo kilometrów, odwiedzając parki, skwerki, budynki i inne interesujące miejsca. Gra bazuje na rzeczywistej mapie, wirtualnie nanosząc areny szkoleniowe, miejsca spotkań, jak również tytułowe Pokémony. Dodatkowo zachęca do chodzenia ze zdobytymi jajami, z których w wyniku pokonywanej odległości wykluwają się nowe stworki. Tytuł w szczególności polecany młodszym użytkownikom smartfonów, ale testując opisywane aplikacje, spotykałem także tych starszych, jak również całe rodziny z dziećmi, wesoło spędzające czas na świeżym powietrzu.

Zombies, Run!

Co może wyjść ze skrzyżowania Endomondo z grą w klimacie postapokaliptycznym? Odpowiedzią na to nieoczywiste połączenie jest aplikacja Zombies, Run! autorstwa londyńskiej firmy Six to Start. Na początek wybieramy w niej interesujący nas trening: bieg, spacer, trening interwałowy itp., zakładamy słuchawki i ruszamy po przygodę. W trakcie aktywności fizycznej będziemy słuchać różnych fabularnych wstawek audio, które mają nas przenieść w klimat ucieczki przed tytułowymi nieumarłymi. W ramach sprostania różnym zadaniom będziemy otrzymywać przedmioty, które pomogą rozbudować i odpowiednio zabezpieczyć postapokaliptyczną bazę dostępną w aplikacji. Dzięki temu uatrakcyjnimy czas pomiędzy kolejnymi treningami. Trzeba przyznać, że korzystając z aplikacji, jesteśmy po uszy zatopieni w klimacie. Jeżeli nudzą Cię klasyczne treningi, koniecznie wypróbuj Zombies, Run!, a Twoje aktywności fizyczne nabiorą nowego charakteru.

The Walk

Czy jest sposób, aby zwykłe spacery zyskały nowy wymiar? Twórcy aplikacji The Walk twierdzą, że jak najbardziej, bo można dodać do nich warstwę fabularną. Tym samym po uruchomieniu gry stajemy się tajnymi agentami, którym powierzono zadanie ratowania świata. Wykonane kroki w świecie rzeczywistym pozwalają odblokowywać kolejne klipy dźwiękowe, które ubarwiają przedstawianą historię odkrywaną przez aplikację. Stopniowo przechodzimy przez punkty kontrolne, wybieramy trasy, kolekcjonujemy przedmioty i zdobywamy osiągnięcia. Tak jakbyśmy byli bohaterami słuchanego właśnie audiobooka. Można się łatwo wciągnąć w przedstawianą fabułę, a tym samym z przyjemnością pokonywać kolejne kilometry, aby dowiedzieć się, jak rozwinie się cała historia i co czeka na jej końcu?

Fitness RPG

Dla wszystkich fanów animowanych gier fabularnych hitem może okazać się aplikacja Fitness RPG. Wcielamy się w niej w drużynę, która przemierza baśniowe krainy. Czeka nas wiele potyczek z napotkanymi potworami, wojownikami czy czarodziejami rozlokowanymi po przemierzanych ścieżkach. Możliwości rozwoju postaci, ekwipunków, czarów, broni itp. są olbrzymie, co powinno przełożyć się na urozmaiconą rozgrywkę zapewniającą wiele godzin dobrej zabawy dla fanów gatunku. Kroki, jakie wykonujemy w rzeczywistym świecie, pozwalają nam szybciej i wydajniej wpływać na rozwój naszej drużyny. Im większe odległości pokonujemy, tym łatwiej będzie nam wyposażyć wirtualną ekipę w odpowiednie umiejętności oraz sprzęt pomagający efektywniej stawiać czoła napotkanym przygodom. Całości towarzyszą spójna rysunkowa oprawa graficzna oraz możliwości współzawodnictwa z innymi graczami na całym świecie.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 8/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 8/2019