W środę rozbita została międzynarodowa organizacja przestępcza, której członkowie oskarżeni zostali między innymi o wyłudzenie z firmy urządzeń o łącznej wartość wynoszącej 6,1 miliona dolarów.

W ramach policyjnej akcji przeszukanych zostało kilkanaście zlokalizowanych w San Diego domów i siedzib lokalnych firm. W wyniku tych działań policjanci aresztowali jedenaście podejrzanych osób oraz zabezpieczyli około 250 tysięcy dolarów w gotówce i 90 iPhone'ów. Aresztowani oskarżeni zostali między innymi o kradzież tożsamości i pranie pieniędzy.

Grupę przestępców prowadzili trzej pochodzący z Chin bracia, którzy do Stanów Zjednoczonych przemycili ponad 10 tysięcy podrobionych iPhone'ów i iPadów. Urządzenia te zostały wymienione na oryginalne produkty w sklepach Apple Store w USA i Kanadzie. Te ostatnie zostały następnie sprzedane w Chinach i innych krajach.

Oszuści celowo uszkadzali podrobione urządzenia w taki sposób aby w ramach gwarancji kwalifikowały się do wymiany na nowe. Nie ujawniono szczegółów dotyczących tego, jak podróbki uznane zostały przez Apple jako oryginalne produkty. Wiadomo jednak, że miały takie same numery IMEI i numery seryjne jak iPhone'y i iPady zakupione i używane przez klientów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Źródło: AppleInsider