Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami Apple zaprezentowało dzisiaj nowego MacBooka Pro z wyświetlaczem Retina o przekątnej liczącej 16 cali i nową klawiaturą Magic Keyboard. Jednocześnie z oferty Apple zniknęły wszystkie modele 15-calowe.

Wyświetlacz w nowym 16-calowym MacBooku Pro o szerokiej gamie kolorów P3 stale utrzymuje jasność na poziomie 500 nitów i uwydatnia jasne elementy obrazu, a jednocześnie generuje głębsze czernie. W środku znalazł się procesor Intel Core i9, nowa pamięć RAM DDR4 o pojemności do 64 GB, grafika AMD Radeon Pro z serii 5000M oraz całkowicie przeprojektowany układ chłodzenia z powiększonymi wirnikami.

Komputer wyposażony został także w lepszy mikrofon i układ audio złożony z sześciu głośników z mocniejszym basem. Wśród nich są dwa głośniki niskotonowe stworzone w technologii force-canceling, redukującej wibracje. To dzięki nim basy w nowym 16-calowym MacBooku Pro są głębsze o pół oktawy.

Now komputer dostępny jest także z dyskiem SSD o pojemności nawet do 8 TB oraz baterię, która według Apple zapewnić ma nawet 11 godzin odtwarzania wideo i przeglądania stron internetowych.

Żegnajcie przeklęte motyle

Nowy 16-calowy MacBook Pro to także nowa klawiatura o udoskonalonym mechanizmie nożycowym. Apple porzuca wadliwą i znienawidzoną przez wielu użytkowników MacBooków klawiaturę opartą o mechanizm motylkowy. Choć powrócono do sprawdzonej i mniej zawodnej konstrukcji nożycowej to zachowano niski skok klawiszy, wynoszący 1 mm.

Wielki powrót klawisza Escape i klawiszy kursora w układzie odwróconego T

Nowy MacBook Pro wyposażony jest w panel TouchBar, przeprojektowano go jednak tak, że z jego lewej strony znalazło się miejsce na fizyczny klawisz ESC. Wyodrębniono także czytnik linii papilarnych Touch ID będący jednocześnie klawiszem Power.

Wrócono też do starego i zdecydowanie bardziej wygodnego układu klawiszy kursora o formie odwróconej litery T.

Ceny

Sześciordzeniowy procesor 2,6 GHz z Turbo Bost do 4,5 GHz
Pamięć RAM 16 GB DD4 2666 MHz
Pamięć masowa 512 GB
AMD Radeon Pro 5300M
11999 zł

Ośmiordzeniowy procesor 2,3 GHz z Turbo Bost do 4,8 GHz
Pamięć RAM 16 GB DD4 2666 MHz
Pamięć masowa 1 TB
AMD Radeon Pro 5500M
13999 zł

Źródło: Apple