W ostatnią środę (30 października) Apple podało wyniki za 4 kwartał roku obrotowego 2019 (3 kwartał roku kalendarzowego). Na dużym poziomie ogólności można powiedzieć, że te są zgodne z oczekiwaniami. Według prognozy z zeszłego kwartału przychody miał wynieść między 61 a 64 mld USD. Łączne przychody spółki wyniosły 64 mld USD (górne widełki prognozy) wobec 62,9 mld USD rok temu, co oznacza wzrost o +1,7%. Przychody na tym poziomie w 4 kwartale są rekordowe.

Zysk spółki wyniósł 13,7 mld USD. Rok temu było to 14,1 mld USD, co oznacza spadek zysk o 2,8%.

Przychody Apple według segmentów kształtowały się następująco:

  • iPhone 33,3 mld USD (rok temu 36,75 mld USD, -9,3% r/r)
  • Mac 6,99 mld USD (rok temu 7,34 mld USD, -5,9% r/r)
  • iPad 4,65 mld USD (3,98 mld USD, +16,8% r/r)
  • Akcesoria (Wearabless, Home and Accesories) 6,5 mld USD (4,22 mld USD, +54% r/r)
  • Usługi 12,5 mld USD (10,59 mld USD, +18% r/r)

Jest to drugi kwartał z rzędu, w którym ogólne przychody spółki rosną. W zeszłym kwartale udało się powstrzymać spadek sprzedaży, a w tym kwartale tendencja ta została podtrzymana. Jednakże nic nie dzieje się za darmo, za większe przychody Apple zapłaciło spadkiem marży, co w efekcie spowodowało spadek zysków spółki. To na co należy zwrócić uwagę, to to że mimo spadku sprzedaży rok do roku aż o 9%, sprzedaż iPhone'a ponownie stanowi ponad 50% łącznych przychodów Apple.

To co zwraca uwagę to niewiarygodna wręcz eksplozja w kategorii Akcesoria (ang. Wearabless, Home and Accesories), w której to pierwsze skrzypce grają Apple Watch i AirPodsy. Nieprzerwany, kompletnie nie podlegający żadnej sezonowości, wzrost należy także odnotować w segmencie Usługi. Co istotne, nowe usługi Apple takie jak Apple Arcade, czy też Apple TV+ nie zostały jeszcze uwzględnione w przychodach z zeszłego kwartału. W przypadku Apple Arcade wciąż obowiązuje darmowy miesiąc od momentu startu tej usługi. Z kolei Apple TV+ wystartowało dopiero dzisiaj. Mimo to, Apple podało do wiadomości publicznej, że aktualnie posiada aż 450 milionów aktywnych subskrybentów różnych usług Apple. Plany osiągnięcia 500 milionów subskrybentów w 2020 roku, według Tima Cooka, pozostają aktualne.

Apple ma gotówce i papierach wartościowych 206 mld USD (-5 mld USD względem poprzedniego kwartału). Pozycja netto spółki wynosi 98 mld USD (bo mają 108 mld USD długu). W ostatnim kwartale skupili akcje własne (buy-back) za 17,9 mld USD i wypłacili w formie dywidendy 3,5 mld USD.

Apple podało także prognozę przychodów na kolejny kwartał między 85,5 a 89,5 mld USD.

Źródło: investor.apple.com