Model dostępu do aplikacji i gier na żądanie w ramach miesięcznej subskrypcji staje się coraz bardziej popularny. Po starcie stworzonej przez Apple usługi Apple Arcade ruszyła kolejna - Game Club. W jej ramach oferowane są gry, które dostępne są w App Store już od dłuższego czasu. Czy będzie ona konkurencją dla Apple Arcade?

W identycznej cenie co Apple Arcade, a więc 24,99 zł za miesiąc, użytkownik otrzymuje dostęp do kilkudziesięciu tytułów z App Store, za które normalnie musiałby zapłacić standardową cenę.

Sama aplikacja przypomina sklep App Store, albo jego dział - właściwe Apple Arcade. Można tam przeglądać poszczególne tytuły. Jest nawet sekcja z poradami i artykułami opisującymi historię wybranych z nich. Po stuknięciu w przycisk „Play” użytkownik przeniesiony zostaje do sklepu App Store, skąd może pobrać właściwą grę.

Warto zauważyć, że gry dostępne w GameClub zostały ponownie zgłoszone do App Store jako zupełnie nowe tytuły i są dostępne w tym sklepie bez potrzeby wyszukiwania ich w dedykowanej aplikacji. Wymagają one aktywnej subskrypcji wspomnianej usługi, by można było w nie grać.

Większość, jak nie wszystkie gry, to pozycje bardzo stare. Część z nich opisywałem nawet kilka lat temu. Niektóre tytuły liczą sobie dobrze ponad pięć lat, jak choćby Orc: Vengeance czy opisywany na MyApple Grimm. Są też takie, które pojawiły się w App Store niemal dziesięć lat temu, jak choćby iBlast Moki 2.

Czy GameClub będzie konkurencją dla Apple Arcade? Moim zdaniem nie. Oferuje bowiem gry stosunkowo stare i bardzo stare, które przegrywają z nowymi tytułami. Oferta jest na obecną chwilę dość uboga - naliczyłem 49 tytułów (liczba tytułów w Apple Arcade zbliża się już do setki). Owszem, pewnie pojawi się w niej więcej klasycznych gier, będą to wciąż raczej tytuły sprzed wielu lat. Deweloperzy nowych gier prędzej zdecydują się na udostępnienie ich w Apple Arcade w wersji dla iOS, tvOS i macOS. Nie znalazłem też w GameClub żadnej informacji o koncie rodzinnym. GameClub jest więc dla mnie ciekawostką, skierowaną bardziej do fanów starych gier sprzed wielu lat, niż tych, którzy oczekują nowości.

Nie oznacza to jednak, że skreślam tę usługę. Uważam, że zwłaszcza młodsi użytkownicy urządzeń z iOS powinni skorzystać z miesięcznego okresu próbnego i zobaczyć, w co grało się na iPhonie i iPadzie pięć, a nawet dziesięć lat temu. Starszych użytkowników, zwłaszcza tych, którzy mają sentyment do przynajmniej niektórych z poniższych tytułów, nie trzeba przekonywać.

Lista gier dostępnych w GameClub

 1. Adventure Company
 2. Any Landing
 3. Baby Lava Bounce
 4. Chippy
 5. Chopper 2
 6. Cubbed Rally World
 7. Cursed Treasure 2
 8. Deathbat
 9. Faif
 10. Forget-Me-Not
 11. Fox vs Duck
 12. Gears
 13. Glorkian Warrior
 14. Grimm
 15. Hockycat.
 16. Hook Champ
 17. Hook Worlds
 18. Iblast Moki2
 19. Incoboto
 20. Infinite Surf.
 21. KANOO
 22. King Cashing 2
 23. Legendary Wars
 24. Mage Gauntlet
 25. Melodive
 26. MiniSquadron
 27. Mr. Particle-Man
 28. ORC: Vengeance
 29. Pix'n Love Rush
 30. Plunderland
 31. Pocket RPG
 32. Rocket Ski Racing
 33. Roofbot
 34. Run Roo Run
 35. Schplot's Nanobots
 36. Space Miner
 37. Space Miner Blast
 38. SpinnyWings
 39. Super Create Box
 40. Super QuickHook
 41. Sword of Fargoal
 42. Tales of the Adventure Company
 43. The Path to Luma
 44. The Sleeping Prince
 45. Vectrex
 46. Warpack Grunts
 47. Wave Wave
 48. Wooords
 49. Zombie Match