W Apple TV HD, wcześniej określanym po prostu jako Apple TV trzeciej generacji, obok portów HDMI, Ethernet i gniazda kabla zasilania znajduje się też serwisowy port USB-C, który przydaje się m.in. do podłączenia urządzenia do komputera Mac i wykonywania zrzutów ekranu w aplikacji Xcode. W kolejnym modelu tej przystawki telewizyjnej - Apple TV 4K - został on usunięty. Przez ostatnie lata wydawało się, że Apple nie zastąpiło go żadnym innym. Okazuje się jednak, że jest inaczej. W Apple TV 4K odkryto właśnie port Lightning, który sprytnie ukryty jest w gnieździe sieciowym.

Na możliwą obecność tego portu zwrócił najpierw uwagę Kevin Bradley, zajmujący się na co dzień Apple TV. Zauważył on bowiem na płycie głównej tego urządzenia lutowane połączenia zgodne z liczbą styków portu Lightning. Znajdują się one tuż za miejscem, w którym przylutowany jest port sieciowy. Widać to na zdjęciu płyty głównej Apple TV HD zrobionym przez redaktorów iFixit podczas rozbiórki tego urządzenia dwa lata temu.

To odkrycie sprowokowało z kolei innego użytkownika tego urządzenia do zajrzenia do środka samego gniazda sieciowego. To właśnie tam ukryty jest serwisowy port Lightning.

Nie jest on niestety łatwo dostępny. Znajduje się w głębi gniazda sieciowego. Nie można więc podłączyć Apple TV 4K po prostu za pomocą znajdującego się w komplecie kabla Lightning, służącego do ładowania pilota zdalnego sterowania.

Jego funkcja jest ściśle serwisowa, Apple mogło więc opracować swoje własne kable, które pozwalają na podłączenie Apple TV 4K w celach diagnostycznych.

Warto zwrócić uwagę na to, że wspomniany port jest tak dobrze ukryty, że nie zauważyli go nawet redaktorzy serwisu iFixit, którzy przecież rozebrali to urządzenie już dwa lata temu.

Źródło: AppleInsider