Po dwóch latach oficjalna aplikacja Twittera dla macOS wróciła do Mac App Store. Program jest tak naprawdę wersją dla iOS/iPadOS, która została przeniesiona na Maca dzięki wprowadzonej w nowym systemie i Xcode 11 technologii Catalyst.

Catalyst pozwala na rozbudowanie projektu aplikacji dla iPada w Xcode o elementy umożliwiające na zbudowanie w jego ramach osobnego programu dla Maca. Oba w ramach jednego wspólnego projektu w Xcode dzielą ze sobą większość kodu źródłowego. Nie ma więc mowy o uniwersalnej aplikacji, ale o uniwersalnym projekcie w środowisku programistycznym.

Aplikacja Twittera dla Maca wygląda i działa właściwie identycznie jak na iPadzie czy na iPhonie. Jedynymi widocznymi różnicami jest przeniesienie całego menu do bocznej kolumny, podczas gdy w wersji tego programu dla iOS i iPadOS znajduje się ono na dole. Dostępny jest też górny pasek narzędziowy z klawiszem powrotu do poprzedniego widoku oraz klawiszem tworzenia nowej wiadomości.

Twitter dla Maca, tak jak wersja dla iOS i iPadOS wyświetla tweety sponsorowane (reklamy) oraz domyślnie pokazuje na górze linii czasu te najpopularniejsze. Można jednak zmienić porządek wyświetlania na chronologiczny. Program wspiera też oba tryby kolorystyczne w macOS Catalina.

Jeśli korzystacie z aplikacji Twittera dla iOS i iPadOS to bez problemu się w niej odnajdziecie. Przypomnę tylko, że od lat w Mac App Store znajduje się inna aplikacja Twittera, należąca do tego serwisu społecznościowego - TweetDeck - znacznie bardziej rozbudowana, nie wyświetlająca tweetów sponsorowanych i oferująca widok wielokolumnowy.

Aplikacja Twitter w Mac App Store dostępna jest za darmo.

Aplikacja TweetDeck w Mac App Store dostępna jest za darmo.