Pisaliśmy wczoraj o problemach z Macami Pro używanymi w postprodukcji filmowej razem z zainstalowaną na nich aplikacją Avid Media Composer. Komputery te przestały uruchamiać się po restarcie. Okazuje się, że to jednak nie Avid był ich przyczyną a Google Software Update, demon pracujący w tle i odpowiedzialny za aktualizowanie przeglądarki Chrome.

W najnowszej wersji (1.2.13.75) tej aplikacji - zwanej Google Keystone - odkryto błąd, który powoduje uszkodzenie systemu plików macOS, jeśli wyłączona jest ochrona integralności systemu (SIP - System Integrity Protection), która zabezpiecza go przed zmianami wprowadzonymi przez potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie. Funkcję tę wprowadzono w systemie OS X El Capitan, komputery Mac z wcześniejszymi wersjami systemu są więc także narażone na tego typu problemy.

Google wstrzymało aktualizację Google Software Update i zaleca wykonanie poniższych komend w terminalu w macOS w trybie „recovery”, które usuną wadliwe oprogramowanie i naprawią uszkodzony system plików:

chroot /Volumes/Macintosh\ HD [uwaga: wolumin “Macintosh HD” jest domyślny]

rm -rf /Library/Google/GoogleSoftwareUpdate/GoogleSoftwareUpdate.bundle

mv var var_back # var may not exist, but this is fine

ln -sh private/var var

chflags -h restricted /var

chflags -h hidden /var

xattr -sw com.apple.rootless “” /var

Źródło: 9To5Mac