Głośniki bezprzewodowe to rzecz, podobnie jak słuchawki, bez których trudno jest mi obejść się przy codziennym słuchaniu muzyki. Staram się szukać najlepszych w każdej półce cenowej. Najnowszym moim odkryciem jest głośnik bluetooth Addon T5 szwedzkiej firmy Audio Pro. Przyznam, że dotąd nie miałem okazji słuchać muzyki na głośnikach tej marki, więc było to ciekawe doświadczenie pod każdym względem - dźwiękowym i estetycznym.

To co na zewnątrz

Kiedy otworzyłem pudełko przeżyłem pierwszy raz pozytywne zaskoczenie. Obudowa urządzenia ma pomarańczowy kolor kontrastujący z czarnymi głośnikami na frontowej ścianie. Całość uzupełniają złoty aluminiowy panel sterujący na górnej powierzchni, skórzana rączka oraz pozbawiony maskownicy front z odsłoniętym 10-centymetrowym głośnikiem basowym i dwoma posiadającymi własne czarne grille gwizdkami. Tworzy to świetny styl vintage, który mi nasuwa jednoznaczne skojarzenia z pewną brytyjską marką świetnych wzmacniaczy i kolumn gitarowych także utrzymanych w tym kolorze. Addon T5 dostępny jest także w wersji białej, czarnej, szarej i różowej. W każdym przypadku wygląda bardzo stylowo. Całość ma wymiary 130 x 250 x 150 mm i waży całkiem sporo, dzięki czemu głośnik będzie stać stabilnie nawet przy głośnych odsłuchach.

Z tyłu znalazło się gniazdo kabla zasilającego, gniazdo aux mini jack przełącznik automatycznego uruchamiania głośnika oraz gniazdo USB-A do ładowania smartfonów. Tak, głośnik można wykorzystać do ładowania np. iPhone'a, z którego przez Bluetooth wysyłamy do niego dźwięk.

Audio Pro Addon T5

Obsługa i połączenie

Addon T5 wspiera Bluetooth 4.0. Jego parowanie ze smartfonem, tabletem czy komputerem odbywa się szybko i bez żadnych problemów. Wystarczy uruchomić głośnik i przycisnąć przycisk PAIR na górnym panelu. Zawsze też źródło dźwięku można podłączyć kablem do wspomnianego już gniazda znajdującego się z tyłu obudowy. Przełączanie się pomiędzy źródłami (Bluetooth lub aux) także nie jest problemem, na górnym panelu znajdują się odpowiednie przyciski.

Audio Pro Addon T5

Dźwięk

Addon T5 wyposażony jest w cyfrowy wzmacniacz klasy D o mocy 2 X 8 watów dla 2-centymetrowych głośników wysokotonowych z tekstylnymi membranami i 25 watów dla 10-centymetrowego (4-calowego) głośnika basowego. Dźwięk jest mocny, ciepły z wyraźnie zaznaczonymi niskimi i średnimi tonami. Świetnie brzmią na nim gitary, wokale bas i perkusja, są mocne ale jednocześnie miękkie. Muzyka z tego głośnika wręcz otula słuchacza i wypełnia salon przyjemnym ciepłym dźwiękiem, a nagrania z w którym w duecie gra gitara akustyczna i bezprogowa gitara basowa mogę na nim słuchać na okrągło. Addon T5 sprawdza się zarówno w jazzie, rocku progresywnym, metalu czy muzyce instrumentalnej.

Audio Pro Addon T5

Podsumowanie

Moje pierwsze spotkanie z produktami firmy Audio Pro należy zdecydowanie do udanych. Addon T5, jak na kompaktowy przecież głośnik, gra nad wyraz dobrze, a przy tym świetnie wygląda. Wspomnieć wypada, że choć jest on wyposażony w skórzaną rączkę, to jest to jednak sprzęt stacjonarny, musi być podłączony do źródła zasilania (nie ma wbudowanej baterii). Osobiście uważam, że to dobrze, że producent skupił się na stworzeniu dobrego głośnika stacjonarnego i nie ładował do niego baterii.

To bez wątpienia jeden z najlepszych głośników w swojej półce cenowej. Co więcej, przy obecnej jego cenie w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design jest on właściwie bezkonkurencyjny wśród głośników Bluetooth. Można go bowiem kupić za 499 zł.